Można zmienić pracę, ale nie płacę

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
- W naszym zakładzie trwają właśnie zwolnienia grupowe. Dostałem propozycję przejścia na gorsze stanowisko - z mistrza zmianowego na pracownika fizycznego. Chciałbym odmówić, ale się boję, bo brakuje mi 10 miesięcy do emerytury. Czy obejmuje mnie już okres ochronny? - pyta pan Witek.

- To istotna zmiana stanowiska pracy. Pracodawca w sytuacji zwolnień grupowych wobec pracownika korzystającego z uprawnień ochronnych (a Pan jest w takiej sytuacji z uwagi na ochronę wynikającą z art. 39 Kp) może co najwyżej zaproponować taką zmianę, bo nie może wypowiedzieć stosunku pracy. Takie przejście może się odbyć w dwojaki sposób - za porozumieniem stron przy pańskiej akceptacji lub - przy jej braku - przez wypowiedzenie zmieniające. W drugim przypadku ma Pan prawo odwołać się od tej decyzji w terminie 7 dni do sądu pracy. Podejmując nowe obowiązki, nie może Pan jednak na tym stracić finansowo, co oznacza, że w okresie pracy, w którym korzystać Pan będzie z ochrony, pracodawca będzie obowiązany wypłacać Panu stosowny dodatek wyrównawczy.

- Czy przepisy mówią coś o wymaganej temperaturze w pomieszczeniu, gdzie się pracuje? - czytelnik z Brzegu.
- Regulują to przepisy rozporządzenia o ogólnych warunkach bhp. Ustalają one, że jeżeli pracownik wykonuje tzw. pracę siedzącą, to temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 18 st. C. Natomiast gdy pracownik wykonuje swoją pracę w ruchu, w pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 14 st. C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska