Jacek Sroka
Jacek Sroka
MP w Wiśle: Stefan Hula po raz pierwszy został mistrzem. Kamil Stoch dopiero trzeci PZN
Stefan Hula trzy miesiące temu skończył 31 lat, ale właśnie teraz osiągnął najwyższą formę. Skoczek ze Szczyrku po raz pierwszy został mistrzem Polski notując największy sukces w swojej długiej karierze. Zawodnik klubu Eve-nement w mistrzostwach kraju rozgrywanych w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Wiśle drugiego na skoczni w Malince Piotra Żyłę wyprzedził o ponad 22 pkt! Trzeci był Kamil Stoch.

Hula, trenujący jako dziecko pod okiem swojego ojca - byłego kombinatora norweskiego Stefana Mariana Huli, zapowiadał się jako wielki talent. Wygrał nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci oraz zdobył wicemistrzostwo świata juniorów w drużynie. Po osiągnięciu wieku seniora nie odnosił jednak znaczących sukcesów. W mistrzostwach Polski zdobył wcześniej pięć medali, ale aż cztery z nich były koloru brązowego, a w 2016 r. w Malince udało mu się sięgnąć po srebro.

Teraz w Wiśle Hula nie miał sobie równych. Znakomitą formę skoczek ze Szczyrku zaprezentował już podczas przedświątecznych treningów kadrowiczów na Wielkiej Krokwi. W pierwszej serii skoczył 123,5 i prowadził ex-aequo razem z Kamilem Stochem, który wprawdzie wylądował 2,5 m dalej, ale stracił kilka punktów za lądowanie. Obaj reprezentują barwy założonego przez mistrza olimpijskiego z Soczi klub Eve-nement i w Malince zanosiło się na niezły ewenement, bo jeszcze nigdy w przeszłości dwóch skoczków nie zdobyło złotego medalu MP.

W serii finałowej skaczący jako pierwszy Hula wytrzymał ciśnienie i wyrównał osiągnięcie klubowego kolegi z pierwszej serii lądując na 126 m. Zamykający konkurs Stoch niespodziewanie zepsuł drugi skok osiągając tylko 111,5 m i spadł na najniższy stopień podium. Srebro wywalczył broniący tytułu Żyła. Zawodnik z Wisły jako jedyny obok Huli oddał dwa dobre równe skoki i zasłużenie został wicemistrzem.

Mistrzostwa Polski zwykle były kwalifikacjami do kadry na Turniej Czterech Skoczni, ale trener Stefan Horngacher już przed świętami ogłosił, że do Oberstdorfu i Garmisch-Partenkirchen pojadą Stoch, Hula, Żyła oraz Dawid Kubacki, Maciej Kot i Jakub Wolny. Austriacki selekcjoner Biało-Czerwonych się nie pomylił, bo kadrowicze zajęli sześć pierwszych miejsc w konkursie.

Widzowie żalowali, że w Wiśle nie wystartował Tomasz Pilch. 17-letni siostrzeniec Adama Małysza pojechał na zawody Pucharu Kontynentalnego do Engelbergu (27-28 grudnia) bronić pozycji lidera klasyfikacji generalnej tego cyklu, a do kadry dołączy przed konkursem TCS w Innsbrucku.

MP w Wiśle nie stały na wysokim poziomie. Sklasyfikowano w nich tylko 31 skoczków, a większość miała problem z pokonaniem granicy 100 m. Poza kadrowiczami pojedyncze dobre skoki oddali Andrzej Stękała, Krzysztof Biegun, Stanisław Biela, Damian Skupień czy Krzysztof Leja. Ten ostatni na półmetku rywalizacji był czwarty, ale później skoczył tylko 80 m i spadł na 15. lokatę.

Wyniki mistrzostw Polski
1. Stefan Hula (Eve-nement Zakopane) – 254,3 pkt (123,5/126 m)
2. Piotr Żyła (WSS Wisła) – 231,9 (119/120 m) 3. Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane) – 226,2 (126/111,5 m)
4. Dawid Kubacki (TSWisła Zakopane) – 219,3 (108/124 m)
5. Maciej Kot (AZS Zakopane) – 206,4 (115,5/111 m)
6. Jakub Wolny (LKS Klimczok Bystra) – 197,8 (107/115 m)
7. Stanisław Biela (UKS Sołtysianie Stare Bystre) – 197,7 (106,5/116 m)
8. Andrzej Stękała (AZS Zakopane) – 184,7 (99/120 m)
9. Karol Niemczyk (LKS Klimczok Bystra SMS Szczyrk) – 172,8 (105,5/113 m)
10. Krzysztof Biegun (SSR LZS Sokół Szczyrk) – 164,5 (93/117 m)

Materiał oryginalny: MP w Wiśle: Stefan Hula po raz pierwszy został mistrzem. Kamil Stoch dopiero trzeci WIDEO+ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni