Mrówki są aktywne, bo zimą jest za ciepło. Sposoby na mrówki w ogrodzie i domu mogą przydać się w styczniu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mrówki, zamiast spać i czekać na wiosnę, wyszły na powierzchnię, bo koniec grudnia i początek stycznia był wyjątkowo ciepły.
Mrówki, zamiast spać i czekać na wiosnę, wyszły na powierzchnię, bo koniec grudnia i początek stycznia był wyjątkowo ciepły. pixabay.com/ArtTower
Mrówki obudziły się w styczniu, bo pogoda była wyjątkowo ciepła. Są pracowite, pod wieloma względami pożyteczne, jednak ich liczna obecność prowadzi to niechcianych zmian w ogrodzie. Dlatego wiele z na szuka sposobów na mrówki, które zadomowiły się na rabatach, trawniku, w warzywniku i dzieli się metodami zwalczania w internecie. Jak usunąć mrówki z ogrodu albo domu? Wystarczą odpowiednio dobrane rośliny albo zastosowanie wybranych produktów z kuchni.

Spis treści

Mrówki, kleszcze i pszczoły budzą się, bo zima jest zbyt ciepła

Aktywność mrówek w środku zimy zaobserwowali leśnicy z Nadleśnictwa Siedlce. Lasy Państwowe podzieliły się nagraniem:

Na tym nie koniec zaburzeń w życiu przyrody. „Następny słoneczny i nadzwyczaj ciepły jak na styczeń dzień i nasze kolejne obserwacje... Klucze gęsi i żurawi wracających z ciepłych krajów i... pojawiające się kleszcze! Martwimy się o los za wcześnie wracających ptaków, bo podobno mrozy niedługo powrócą, ale o los kleszczy mniej... Przestrzegamy, aby uważać podczas leśnych (i nie tylko leśnych) spacerów!”, pisze Nadleśnictwo Siedlce w mediach społecznościowych. Przebudziły się także pszczoły:

Mrówki na trawniku, w domu, na działce

Mrówki na ogół są pożyteczne, np. kiedy „sprzątają” ściółkę z odpadów, jednak potrafią zniszczyć roślinę, gdy zamieszkają w jej pobliżu. Już wędrujące po różach czy piwoniach mrówki budzą lekki niepokój. Kopce budowane przez mrówki utrudniają ukorzenienie się rośliny. Dbają też o mszyce, bo lubią wytwarzaną przez nie spadź, ta je przyciąga.

Zatem zwalczenie mszyc może częściowo rozwiązać problem. Są też rośliny, za którymi mrówki nie przepadają i warto posadzić je w sąsiedztwie tych rabat, które chcemy uchronić przed nieproszonymi gośćmi.

Co działa na mrówki? Nie lubią tych roślin i zapachów

Mrówki można zniechęcać, wybierając odpowiednie rośliny lub składniki z kuchni. Sprawdzone sposoby ogrodników na odstraszenie mrówek znajdziesz tu:

Część ogrodników unicestwia je inaczej, np. zalewając wrzątkiem lub wysypując w pobliżu mrowisk, lub mrowich ścieżek mąkę kukurydzianą. Jak można przeczytać na forach, mrówki po zjedzeniu tej mąki pęcznieją, a następnie giną. Inni ustawiają pułapki z miodu, do którego mrówki przyklejają się.

Chroń rośliny przed szkodnikami

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Mrówki są aktywne, bo zimą jest za ciepło. Sposoby na mrówki w ogrodzie i domu mogą przydać się w styczniu - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie