Mróz i Bartusz podwójnymi wicemistrzami Hiszpanii

Bartłomiej Mróz i Turek Ilker Tuzcu zdobyli srebro w deblu.
Bartłomiej Mróz i Turek Ilker Tuzcu zdobyli srebro w deblu. Archiwum klubowe
Opolscy parabadmintoniści rozpoczęli kolejny sezon. Pierwszym turniejem był VI Spanish Para-Badminton International w Alcudii na Majorce.

W zawodach brało udział ponad 160 zawodników z 26 krajów. W klasie SL4 Denis Grzesiuk (MMKS Kędzierzyn-Koźle) zajął w singlu 19. miejsce, a w deblu - 13, poprawiając bilans punktowy z jednym z zawodników z czołówki światowej. Podobne miejsca zajął w klasie WH1 (wózkarz) Jakub Sikorski (MMKS Kędzierzyn-Koźle). Grał on jeszcze miksta z Brigitte Seyer z Austrii. Ta gra wypadła najlepiej. Para polsko-austriacka dotarła do ćwierćfinału i zajęła ostatecznie 5. miejsce, potwierdzając przynależność do czołówki zawodników.

Jako jedyny z trójki kędzierzyńskich zawodników, z medalami wrócił Bartłomiej Mróz, który przyzwyczaił nas już do swoich miejsc na podium. Tym razem zdobył dwa srebrne medale w singla i debla, uzyskując tytuł podwójnego wicemistrza Hiszpanii. Na drodze do złota w grze pojedynczej stanął mu odwieczny rywal z Malezji aktualny lider światowego rankingu w klasie SU5 - Liek Hou Cheah. W finale Opolanin przegrał 18:21 i 14:21.

Wcześniej w fazie grupowej nasz badmintonista zanotował dwa triumfy, a w drodze do finału pokonał zawodników z Holandii i Korei. Także w deblu para malezyjska Cheah - Hairol Fozi Saaba okazała się lepsza od Mroza i Turka Ilkera Tuzcu, którzy wcześniej wygrali trzy mecze.

Czwartą reprezentantką Opolszczyzny była Maria Bartusz (UKS Victoria Domecko), która w klasie SS6 zdobyła podobnie jak B. Mróz dwa medale. Srebrny wywalczyła w deblu z Emmą Farncham z Irlandii, a brązowy w mikście, w którym jej partnerem był Anglik Isaac Dalglish.

Zawodnikami opiekował się trener Tomasz Zioło oraz fizjoterapeuta Łukasz Baran.Kolejny start, w którym spośród zawodników weźmie udział tylko Mróz, odbędzie się pod koniec kwietnia w Kampali w Ugandzie. To będzie pierwszy w historii turniej parabadmintona w Afryce.