MŚ 2022. Poznaj zasady awansu do rundy pucharowej mundialu. Co decyduje przy równej liczbie punktów?

Krzysztof Kawa
Czekamy na powtórkę radości reprezentantów Polski po meczu z Argentyną
Czekamy na powtórkę radości reprezentantów Polski po meczu z Argentyną Pawel Relikowski / Polska Press
Mundial w Katarze wkracza w najważniejszą część fazy grupowej, pierwsze drużyny już zagwarantowały sobie awans lub zostały go pozbawione. Rozstrzygająca dla większości zespołów, w tym reprezentacji Polski, którą czeka mecz z Argentyną, będzie trzecia kolejka spotkań, która rozpocznie się we wtorek 29 listopada. Dowiedz się, jakie obowiązują kryteria w sytuacji, gdy dwie drużyny lub ich większa liczba będzie mieć w grupie tyle samo punktów. Ostatecznością jest losowanie!

Mundial 2022. Zasady awansu do rundy pucharowej MŚ

W mistrzostwach świata w Katarze rywalizują 32 drużyny, które zostały podzielone na osiem grup. Z każdej do 1/8 finału awansują tylko dwie pierwsze drużyny po trzech kolejkach spotkań.

O kolejności w tabeli grupy decyduje przede wszystkim liczba zdobytych punktów: za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, a za remis jeden. Co jednak w przypadku, gdy liczba punktów dwóch lub więcej drużyn jest taka sama? Oto szczegółowe wyjaśnienie, jakie kryteria decydują o ostatecznej kolejności zespołów w grupie.

Co decyduje o awansie z grupy na MŚ 2022?

1. Liczba zdobytych punktów we wszystkich meczach w grupie
  2. Bilans bramkowy we wszystkich meczach (różnica pomiędzy bramkami zdobytymi i straconymi)
  3. Liczba goli strzelonych we wszystkich meczach w grupie
  4. Punkty zdobyte w meczach zainteresowanych drużyn
  5. Bilans bramkowy w meczach zainteresowanych drużyn
  6. Liczba bramek zdobytych w meczach zainteresowanych drużyn
  7. Punkty fair play we wszystkich meczach grupowych (jak najmniejsza liczba żółtych i czerwonych kartek)
  8. Losowanie

W przypadku, gdy taką samą liczbę punktów oraz identyczny bilans bramkowy i liczbę zdobytych bramek mają więcej niż dwie drużyny, tworzymy tzw. małą tabelkę. Gdy i w tym wypadku nie ma rozstrzygnięcia, decyduje klasyfikacja fair play. Jak jest ustalana w niej kolejność? Decyduje liczba punktów drużyny, a odejmowane są one za przewinienia piłkarzy na boisku w następujący sposób:

• żółta kartka: - 1 punkt
  • dwie żółte kartki: - 3 punkty
  • bezpośrednia czerwona kartka: - 4 punkty
  • żółta i czerwona kartka: - 5 punktów

Jak się rzekło, z każdej z grup awansują po dwie najlepsze drużyny. Następnie rywalizacja będzie się toczyć systemem pucharowym. Od 1/8 finału aż do finału w przypadku remisu po regulaminowych 90 minutach spotkania rozgrywana będzie dogrywka 2x15 minut (bez zasady "złotego gola").

Polska po dwóch spotkaniach jest liderem grupy C z czterema punktami i w ostatnim meczu tej fazy MŚ zmierzy się z Argentyną (środa, godz. 20). O możliwych scenariuszach w tej grupie pisaliśmy w tym miejscu.