MŚ w judo. Złote medale japońskiego rodzeństwa drugiego dnia rywalizacji

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Japońskie rodzeństwo Abe, Uta i jej brat Hifumi, zdobyło w poniedziałek tytuły mistrzów świata w judo. Uta w finale kat. 52 kg pokonała Uzbeczkę Diyorę Keldiyorovą, a Hifumi (66 kg) swojego rodaka Joshiro Maruyamę. To drugi i trzeci złoty medal dla tego kraju w imprezie w Katarze.

W wadze 52 kg, jako pierwsza z 10-osobowej reprezentacji Polski, wystartowała Aleksandra Kaleta. Zawodniczka UKS Judo Wolbrom rozpoczęła udział w MŚ od pokonania Meksykanki Pauliny Rodriguez przez ippon, ale później musiała uznać wyższość Binty Ndiaye, która też zwyciężyła przez ippon. Szwajcarka w kolejnej walce uległa reprezentantce Izraela Gefen Primo, brązowej medalistce sprzed dwóch lat.

Trzecie mistrzostwa ze złotymi medalami rodzeństwa

23-letnia Uta Abe przez turniejową drabinkę przeszła w doskonałym stylu. W półfinale pokonała mistrzynię olimpijską (48 kg) Distrię Krasniqi z Kosowa, a walce o trofeum pokonała przez ippon Uzbeczkę Keldiyorovą. Brązowe medale wywalczyły Włoszka Odette Giuffrida i Francuzka Amandine Buchard.

O dwa lata starszy brat Uty, Hifumi również nie miał sobie równych. W ten sposób oboje po raz trzeci na tych samych mistrzostwach świata zdobyli złote medale. Podobnie było w Baku (2018) i Taszkencie (2022). Z kolei podczas igrzysk w Tokio zostali pierwszym w historii rodzeństwem, które sięgnęło złote medale w sporcie indywidualnym tego samego dnia.

Hifumi w Dausze w pojedynku o złoto miał tego samego rywala co rok temu w Taszkencie. I tym razem jego rodak Maruyama (przegrał przez ippon) musiał zadowolić się srebrnym krążkiem. Brązowe wywalczyli Francuz Walide Khyar i Mongoł Baskhuu Yondonperenlei.

To już drugi i trzeci złoty medal Japonii w tegorocznych MŚ. Dzień wcześniej Natsumi Tsunoda w kat. 48 kg triumfowała w trzecim kolejnym czempionacie.

Polskie starty w MŚ w judo we wtorek

We wtorek w kat. 57 kg zaprezentuje się Julia Kowalczyk. Jej pierwszą rywalką będzie Słowenka Kaja Kajzer. Na zwyciężczynię tego pojedynku czeka Portugalka Telma Monteiro. Trener kobiecej kadry Paweł Zagrodnik liczy na obiecujący występ zawodniczki KS Polonia Rybnik, która w dorobku ma już medal (brązowy z 2019) mistrzostw świata.

Wśród mężczyzn, w wadze 73 kg, wystąpi dwójka Polaków. Adam Stodolski trafił na Bułgara Marka Hristowa, a mistrz kraju Ksawery Morka zmierzy się z Hiszpanem Salvadorem Casesem Rocą