Decyzję o wprowadzeniu zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób (także państwowych i religijnych) ogłosił w piątek (14 marca) premier Mateusz Morawiecki.
- Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo - mówił premier. - Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju ograniczenia zmieniają życie milionów Polaków, ale są one potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronawirusa.
Stan zagrożenia epidemicznego. To musisz wiedzieć!
Wcześniej minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który prywatnie jest osobą głębokiej wiary, zachęcał wiernych do uczestnictwa w mszy poprzez radio i telewizję.
Ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja, zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski, udzielił wiernym dyspensy.
„Z troski o życie i zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się epidemii (...), udzielam wszystkim wiernym przebywającym w tym czasie na terenie diecezji opolskiej, w okresie od III do V niedzieli, trwającego właśnie Wielkiego Postu, dyspensy” - ogłosił bp Andrzej Czaja.
Jednocześnie biskup zachęca do „duchowego uczestnictwa w Eucharystii poprzez środki masowego przekazu i do gorliwego błagania, skierowanego do Pana, o powstrzymanie szerzącej się epidemii oraz ofiarowania swoich modlitw i cierpień w intencji chorych, zmarłych i ich rodzin” - czytamy w dalszej części.
Na portalu nto.pl będzie można uczestniczyć w nabożeństwach poprzez transmisje nadawane z opolskich kościołów.
Również stacje telewizyjne i radiowe, w odpowiedzi na zarządzenie episkopatu, będą transmitować niedzielne msze z kilku miejsc i o różnych godzinach.
Bodnar nie może pełnić funkcji RPO