Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się w Triduum Paschalne [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze opolskiej.
Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze opolskiej. Krzysztof Ogiolda
W Kościele przez trzy dni obchodzi się pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył w katedrze opolskiej w Wielki Czwartek wieczorem bp Rudolf Pierskała. Zakończyła się ona przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, która przypomina o opuszczeniu Jezusa przez uczniów i jego uwięzieniu przed Męką. Symbolem poniżenia i ogołocenia Chrystusa jest także tzw. obnażenie ołtarzy, czyli pozbawienie ich wszelkich obrusów i ozdób. Kończyło ono wieczorną liturgię Wielkiego Czwartku.

Podczas śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” po raz ostatni odezwały się w liturgii dzwonki. Zostaną ponownie użyte dopiero w Wielką Sobotę wieczorem lub w nocy podczas liturgii Wigilii Paschalnej.

Msza Wieczerzy Pańskiej przypomina o ustanowieniu podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, a także gest Chrystusa umywającego nogi apostołom w Wieczerniku. Ten obrzęd jednak ze względu na pandemię został w tym roku opuszczony.

- Jesteśmy zgromadzeni jak uczniowie w Wieczerniku na Ostatnią Wieczerzę. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach – mówił bp Rudolf Pierskała. - Do nas odnoszą się słowa „Kto spożywa moje Ciało i krew moją pije, ma życie wieczne”. Bo Jezus swoich uczniów w Wieczerniku i nas do końca umiłował.

Ks. biskup podkreślił, że w Wieczerniku Pan Jezus zostawił nam swój testament, który jest jednocześnie dziedzictwem i zobowiązaniem.

- Ten testament to Jego obecność z nami w Eucharystii i w kapłaństwie – dodał biskup. - Skoro przyjmujemy testament, powinniśmy także wypełnić zobowiązanie do wypełniania przykazania miłości. W czasie pandemii jest to szczególnie ważne.

Dzisiaj Wielki Piątek. Kościół nie sprawuje dziś Eucharystii. Przez cały dzień trwa adoracja w ciemnicy. Po południu w kościołach odprawia się nabożeństwo drogi krzyżowej, a wieczorem liturgię Męki Pańskiej. Składa się ona z liturgii Słowa, adoracji krzyża i Komunii św. Liturgia ta kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu.

Katolików obowiązuje dziś post jakościowy (od pokarmów mięsnych) i ilościowy – trzy posiłki, w tym jeden do syta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska