Mubea ruszyła z produkcją w zakładzie pod Ujazdem

Radosław Dimitrow
Mubea ruszyła z produkcją w zakładzie pod UjazdemW firmie Mubea w Zimnej Wódce ruszyła produkcja opasek zaciskowych. Pierwszych 32 pracowników już znalazło tutaj zatrudnienie.
Mubea ruszyła z produkcją w zakładzie pod UjazdemW firmie Mubea w Zimnej Wódce ruszyła produkcja opasek zaciskowych. Pierwszych 32 pracowników już znalazło tutaj zatrudnienie. Radosław Dimitrow
Niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji części samochodowych wybudował pod Ujazdem dwie hale produkcyjne. Planuje zatrudnić 1000 osób.

Hale produkcyjne o powierzchni 20 tys. m kw. stanęły na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, blisko autostrady A4 na wysokości Zimnej Wódki. W otoczeniu budynków trwają jeszcze ostatnie prace budowlane i porządkowe. W środku ruszyła już jednak produkcja.

Pierwszych 32 pracowników zatrudnionych zostało do produkcji stalowych opasek zaciskowych, które wykorzystywane są do mocowania przewodów hydraulicznych i klimatyzacyjnych w samochodach. To jeden ze sztandarowych produktów Mubei. Opaski trafią do aut marek Volkswagen, Opel i samochodów produkowanych przez koncern Daimlera. Kolejnych 50 pracowników szkoli się obecnie w czeskim Žebráku, gdzie także działa fabryka Mubei.

- Obecnie produkcja w Zimnej Wódce odbywa się na ośmiu urządzeniach wytwórczych, przeniesionych z zakładów produkcyjnych z Attendorn w Niemczech, gdzie mieści się główna siedziba firmy - mówi Danuta Wesołowska, dyrektor ds. handlowych w firmie Mubea Polska. - Pierwszy milion opasek zaciskowych wyprodukowano już w pierwszym tygodniu pracy. W lipcu br. ruszy produkcja także w hali „Mubea 2”. Będą w niej produkowane sprężyny talerzowe do przekładni w automatycznych skrzyniach biegów.

Obecnie w Zimnej Wódce trwa już montaż zaawansowanej technologicznie linii hartowniczej, która służyć będzie do produkcji sprężyn. Rozruchem fabryki zajmują się pracownicy Mubei z Niemiec i Czech.

Dalsza rozbudowa zakładu przewidziana jest na lata 2016-2020. Mubea zamierza wybudować łącznie 6 hal produkcyjnych. W kolejnych obiektach produkowane będą m.in. wały napędowe. Firma stworzy także wydział konstrukcji maszyn, gdzie powstawać będą urządzenia do kolejnych fabryk Mubei. W celu rozbudowy zakładu firma dokupiła niedawno nowy grunt w strefie ekonomicznej - łącznie ma już 21 hektarów.

Mubea deklaruje ponadto bliską współpracę z okolicznymi technikami i szkołami zawodowymi. - Wspólnie ze szkołami w Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu rozwiniemy kształcenie na profilach technicznych - dodaje Wesołowska. - W takich klasach szkoły zajmą się przygotowaniem teoretycznym, natomiast my zapewnimy wsparcie nauczania praktycznego.  Podobne rozwiązania Mubea wprowadziła z sukcesem we wszystkich swoich zakładach z myślą o pozyskaniu nowych pracowników.

Docelowo w niemieckiej fabryce potrzebnych będzie nawet 1000 pracowników. - To dla nas bardzo ważny inwestor, który dodatkowo ożywi strefę ekonomiczną - cieszy się Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu. - W bliskim sąsiedztwie Mubei powstała niedawno fabryka amerykańskiego koncernu TruFlex. Tuż obok z budową ruszyła ponadto firma Rekers, działająca w branży betoniarskiej.
 

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska