Multimedialna fontanna na rynku w Dobrodzieniu już działa [WIDEO]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nowa fontanna na dobrodzieńskim rynku.
Nowa fontanna na dobrodzieńskim rynku. fot. UM Dobrodzień
Uruchomienie fontanny tryskaczowej na placu Wolności w Dobrodzieniu jest oficjalnym zakończeniem modernizacji dobrodzieńskiego rynku. To jednak nie koniec rewitalizacji miasta. Właśnie ruszyły prace wokół domu kultury.

Fontanna wróciła na dobrodzieński rynek. Była na głównym placu miasta w latach PRL-u. Potem w jej miejsce zrobiono wielki klomb z kwiatami, a teraz w ramach dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej rewitalizacji miasta zrobiono nowy wodotrysk.

Jest to podświetlana na różne kolory fontanna tryskaczowa. Woda wytryska tutaj z dysz zamontowanych pod ziemią. W upalne dni taka fontanna może służyć za kurtynę wodną.

Fontanna jest multimedialna. Co godzinę można podziwiać widowisko świetlno-muzyczne. Pokazy będą średnio co godzinę: od godz. 10:05 do 21:05 (w soboty także o 21:35).

Podczas pokazu oprócz tryskającej i podświetlanej na różne kolory wody z głośników leci muzyka, m.in. muzyczne tematy z filmów „Rydwany ognia " Jona Vangelisa, „Piraci z Karaibów" i „Gladiator" (oba to utwory Hansa Zimmera), „Happy" Pharrella Williamsa, utwór amerykańskiej skrzypaczki Lindsey Stirling oraz fortepianowe solo Fryderyka Chopina.

Dobrodzieńska fontanna została uroczyście uruchomiona w sobotę (20 czerwca) o godz. 16:00 mimo deszczowej pogody.

W ramach rewitalizacji miasta plac Wolności, czyli dobrodzieński rynek, przestał być wielkim parkingiem, a zamiast tego stał się placem dla spacerowiczów.

Inwestycję rozpoczęto jeszcze za rządów poprzedniej burmistrz Róży Koźlik, a dokończył ją aktualny włodarz Andrzej Jasiński.

  1. W I etapie wyremontowano drogi i chodniki dookoła rynku.
  2. W II etapie w tym roku zrobiono ogromny plac zabaw w ogródku jordanowskim, a także zmodernizowano płytę główną dobrodzieńskiego rynku. Do tej pory wyłożona była ona płytami chodnikowymi, które teraz zostały zamienione na płyty granitowe, a stary duży klomb na kwiaty został zastąpiony fontanną tryskaczową.
  3. To nie koniec rewitalizacji miasta. Właśnie ruszył III etap - zagospodarowanie terenu wokół Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

- Jeszcze w tym roku zakończymy całą rewitalizację Dobrodzienia. Te inwestycje na pewno odmieniły Dobrodzień. Chcemy, żeby nasz rynek ożył. Najbardziej cieszy mnie, że mimo złej pogody dzieciaki już biegają wokół fontanny! - mówi burmistrz Andrzej Jasiński.

Na dobrodzieńskim rynku urządzono także Strefę Kultury. Można usiąść na leżaku, sięgnąć po książkę ze skrzyni i poodpoczywać. Na placu Wolności urządzono też ogródek z drewnianymi ławkami i stolikami z parasolami.

- Pomimo luzowania ograniczeń, prosimy o zachowywanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie zaleceń - zaznacza burmistrz Andrzej Jasiński. - Najważniejsze jest zdrowie własne i swoich bliskich.

Rynek w Dobrodzieniu przed rewitalizacją i po rewitalizacji (przesuwaj suwak na zdjęciu):

Z rynku wycięto rosnąca na placu do te pory stare drzewa i nasadzono dookoła małe drzewka. W efekcie rynek w Dobrodzieniu przypomina teraz rynek w Oleśnie. Oba projektował zresztą ten sam architekt.

Rynek w Oleśnie
Rynek w Oleśnie fot. Mirosław Dragon

Rewitalizacja placu Wolności w Dobrodzieniu kosztowała w sumie ponad 4 miliony zł:

  • 3,6 mln zł - modernizacja płyty głównej Placu Wolności;
  • 600 tysięcy zł - park jordanowski z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.

Na Placu Wolności stanęły nowe ławki, stojak na rowery, oświetlenie, a także drewniany podświetlany postument z hasłem promocyjnym gminy „Dobrodzień stolarstwem stoi".

Jest także scena na plenerowe koncerty. Na otwarciu rynku zaśpiewała Daria Kowolik, pochodząca właśnie z Dobrodzienia.

Oprócz otoczenia Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu trwa także remont samego domu kultury. Zrobiona zostanie nowa elewacja bryły budynku Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Na finiszu jest też modernizacja sali widowiskowo-kinowej w domu kultury.

Po rewitalizacji na rynku w Dobrodzieniu mocno ograniczony został ruch samochodowy. Na uliczkach ustanowiono strefę zamieszkania, co oznacza, piesi mogą swobodnie spacerować po całym rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska