Multisportowy Festyn Głuchołazy 2022. Medalistki olimpijskie Małgorzata Hołub-Kowalik i Agnieszka Kobus-Zawojska zachęcały dzieci do sportu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W rywalizacji sportowej zmagali się młodzi mieszkańcy gminy Głuchołazy. Uczestników festynu odwiedzili m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, medalistki olimpijskie Małgorzata Hołub-Kowalik i Agnieszka Kobus-Zawojska, youtuber Łukasz Chwieduk „LukiPoland” i żongler Piotr Kelar.
W rywalizacji sportowej zmagali się młodzi mieszkańcy gminy Głuchołazy. Uczestników festynu odwiedzili m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, medalistki olimpijskie Małgorzata Hołub-Kowalik i Agnieszka Kobus-Zawojska, youtuber Łukasz Chwieduk „LukiPoland” i żongler Piotr Kelar. Marcin Żukowski
Pół tysiąca dzieci rywalizowało pod okiem medalistek olimpijskich. W środę (21.09) na głuchołaskim stadionie miejskim odbył się "Multisportowy Festyn Głuchołazy 2022".

Młodzi ludzie z gminy Głuchołazy rywalizowali w dziesięciu konkurencjach sportowych takich jak bieg na piłkę, strzał do bramki, dart, skakanka. Była też konkurencja z wiedzy historycznej.

Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody. Organizatorem wydarzenia było Głubczyckie Stowarzyszenie Kresowe. Dotację na ten cel przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a minister Kamil Bortniczuk objął je patronatem honorowym.

- Głównym celem wydarzenia jest propagowanie wśród młodych ludzi zdrowego trybu życia i aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Chcemy też uczyć poszanowania zasad czystej gry – mówiła Justyna Zielińska, główny organizator festynu.

Uczestnicy mieli okazję spotkać się i porozmawiać m.in. z multimedalistkami olimpijskimi, mistrzostw świata i Europy. Sportsmenki potwierdzały, że takie inicjatywy mają sens.

– Mamy problem z tym, żeby dzieci rzetelnie uczestniczyły w zwykłych lekcjach wychowania fizycznego, dlatego myślę, że każda taka aktywność jest bardzo ważna dla pozyskiwania przyszłych olimpijczyków i medalistów – mówiła Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarka.

Młodzi zawodnicy byli zadowoleni z udziału w festynie. Niektórzy nie kryli pewności siebie.

- Najlepsi jesteśmy w piłce nożnej. Damy radę tutaj wszystkim – mówili chłopcy z klas 7. szkoły podstawowej nr 1 w Głuchołazach.

Nieco inne podejście prezentowały dziewczęta.

- Chcemy się dobrze bawić. Liczymy też na dobre oceny z WFu – twierdziły uczennice z tych samych klas – Nie mamy swoich ulubionych dyscyplin, ale koniecznie musimy podejść do mistrzyń olimpijskich po zdjęcia z autografami.

Reprezentantki Polski wskazywały, że sukcesy polskich zawodników mają pozytywny wpływ na wzrost zainteresowania sportem wśród młodych ludzi.

– Można powiedzieć, że lekkoatletyka zyskuje obecnie na popularności. Szczególnie widzimy to po ostatnich igrzyskach olimpijskich. Młodzież cieszy się ze spotkań z nami. Wiadomo, trudno jest nam konkurować z Robertem Lewandowskim, ale widać, że jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni. Zdarza się, że jesteśmy zaczepiani nawet podczas codziennych zakupów. To jest bardzo miłe – komentowała Małgorzata Hołub-Kowalik, sprinterka

Zdobywcy ważnych tytułów w świecie sportu często spotykają się z podobnymi pytaniami.

- Młodych ludzi interesuje, ile lat trzeba trenować, żeby osiągnąć taki sukces, to po pierwsze. A po drugie, klasyczne pytanie w obecnych czasach, czyli „ile zarabia sportowiec?” (śmiech) – mówiły medalistki olimpijskie. - Młodzież zazwyczaj myśli, że zarabiamy tyle, co wspomniany już Robert Lewandowski. Wtedy ich uświadamiamy, że w naszych dyscyplinach trudno o takie wynagrodzenie, ale da się z tego wyżyć i to całkiem nieźle – zapewniały.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska