Kaja Krasnodębska
Krzysztof Szymczak
Bez zaskoczenia w derbach Afryki. Na stadionie Widzewa Łódź Senegal pokonał 2:1 Nigerię. Zwycięzca oba gole strzelił jeszcze w pierwszej połowie i dzięki temu zagra w ćwierćfinale. Tam zmierzy się z Koreą Południową lub Japonią.

Bez straconego gola, za to z dwoma straconymi punktami Senegal zakończył fazę grupową mistrzostw świata do lat 20. Nawet bezbramkowy remis z Polakami pozwolił im tryumfować w grupie A. Dzięki temu nie musieli się przenosić z Łodzi, gdzie przecież rozgrywali swoje poprzednie spotkanie w środę, a przed starciem 1/8 mieli aż cztery dni przerwy. Piątego podjęli na stadionie Widzewa Łódź swoich rówieśników z Nigerii. W tym spotkaniu musieli być faworytem.

Nigeria to bowiem dopiero trzecia ekipa grupy D. W pierwszej fazie zdobyli cztery punkty: trzy pokonując Katar, kolejne oczko dał im remis z Ukrainą. W przeciwieństwie do swoich poniedziałkowych przeciwników znali więc smak utraty bramki. Nie zamierzali się jednak poddawać, choć spotkanie nie rozpoczęło się dla nich najlepiej. Bardzo szybko na problemy ze zdrowiem zaczął narzekać Maxwell Effiom i w konsekwencji po pół godzinie gry został zniesiony na noszach. Zastąpił go Yira Sor, który mógł zaliczyć prawdziwe wejście smoka. Chwilę po wejsciu na murawę znalazł się w sytuacji sam na sam. Nie zdołał jednak pokonać golkipera rywali.

Ten kontratak przyniósł Nigerii aż dwie próby (z obiema świetnie poradził sobie Dialy Ndiaye) i były to jej najlepsze szanse w pierwszej połowie. Choć na premierowe ataki z obu stron trochę trzeba było czekać, a z początku dominowała gra w środku boiska, wraz z kolejnymi minutami zaczął rozkręcać się Senegal. Świetna kontra Nigerii tylko mocniej go zmotywowała.

W kolejnej akcji gola strzelił więc Amadou Sagna, który otrzymał płaskie podanie z głębi pola i lewą stroną wdarł się w pole karne. Sam chciał wykończyć swoją sytuację i tym razem okazało się to dobrą decyzją. Wątpliwą jawiła się natomiast decyzja sędziego. Pochodzący z Włoch arbiter Davide Massa nie zdecydował się jednak na podyktowanie rzutu karnego na korzyść Nigerii.

Ostatnie minuty pierwszej połowy w ogóle do najszczęśliwszych dla niej nie należały. Na moment przed zejściem do szatni wynik na 2:0 podwyższył Ibrahima Niane. Z pełnego biegu uderzył w lecącą z prawego skrzydła futbolówkę i zaskoczył Olawale Oremade. Zaskoczony po przerwie musiał być także Ndiaye, bo po raz pierwszy w tym turnieju przyszło mu wyciągać piłkę z siatki. Bezpośrednio z rzutu wolnego pokonał go Aniekeme Okon.

Nigeria złapała oddech,ale Senegal nie zamierzał jej robić większych nadziei na korzystny dlań rezultat w tym meczu. Wyciągnął wnioski i więcej Nigerii na własną polowę starał się nie wpuszczać. Zamiast tego sam atakował bramkę ruwali. I w kolejnych sytuacjach brakło mu po prostu szczęścia. Wiecej prób, więcej celnych strzałów - gol dla tryumfatora grupy A wisiał w powietrzu.

Nigdy jednak nie padł, co jednak zbytnio Senegalczyków martwić nie mogło. 2:1 pokonali Nigerię i to oni zameldowali się w ćwierćfinale mistrzostw świata. W następnej rundzie zmierzy się z Japonią albo Koreą Południową. To rozstrzygnie się we wtorek w Lublinie.

Senegal U-20 - Nigeria U-20 2:1 (2:0)

1:0 Amadou Sagna (36 min.)
2:0 Ibrahima Niane (45 min.)
2:1 Aniekeme Okon (50 min.)

Senegal: Dialy Ndiaye - Alpha Dioukunou, Souleymane Cisse, Moussa Ndiaye, Souleymane Aw - Ibrahima Niane (92. Mamadou Mbow), Amadou Ciss (72. Ousseynou Niang), Dion Lopy, Amadou Sagna (83. Faly Ndaw) - Youssouph Badji

Nigeria: Olawale Oremade - Zulkifilu Rabiu, Aliu Salawudeen, Ogbu Igoh, Ikouwem Utin - Nathan Ofoborh (70. Tom Dele-Bashiru), Aniekeme Okon, Kingsley Michael (58. Peter Eletu) - Maxwell Effiom (32. Yira Sor), Muhamed Tijani, Success Makanjuola