Murów, gmina pełna atrakcji. Nawet nie wiesz, jakie cuda można tu znaleźć...

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Spływy kajakowe i niekończące się ścieżki rowerowe, przepiękny zamek myśliwski, zabytkowe kościoły czy huta żelaza oraz wszechobecna przyroda - to tylko niektóre atrakcje gminy Murów. Jest tu również jedna z najlepszych w kraju stadnin koni sportowych, której właścicielem jest uczestnik igrzysk olimpijskich w Monachium i Montrealu...

Z okazji 70-lecia Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole, tym razem odwiedziliśmy gminę Murów w powiecie opolskim. Jak mogliśmy się przekonać, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszego regionu.

- 75 procent terenów to lasy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego - mówi Maria Kania z Urzędu Gminy w Murowie. - Mamy tu bory sosnowe, które wytwarzają niezwykły leczniczy mikroklimat, działający leczniczo na schorzenia układu oddechowego.

Jedną z największych atrakcji gminy są spływy kajakowe rzeką Budkowiczanką. Organizuje je Hubert Nanko z Zagwiździa.

- Przepłynięcie najbardziej popularnej trasy zabierze nam około 2,5 godziny, a po drodze możemy obcować z przyrodą i zabytkami - mówi pan Hubert. - Przepływamy m.in. obok kopca, na którym było średniowieczne grodzisko, wspaniałego ogrodu botanicznego czy zabytkowej huty żelaza. Trasa jest dla każdego, tak naprawdę kajaki są niesione z nurtem rzeki, więc nie trzeba zbyt dużo wiosłować.

Wielkie wrażenie robi zabytkowa huta żelaza w Zagwiździu, której funkcjonowanie odnotowano już w 1793 roku. Dziś znajduje się tu wspaniałe muzeum z cennymi pamiątkami.

- Zabudowa była jedną wielką ruiną, renowację huty zaczęliśmy jeszcze w 1986 roku i dziś mamy tu wspaniałe muzeum, nie tylko hutnictwa, ale również są tu eksponaty pokazujące, jak kiedyś żyło się na tych terenach - mówi kustosz i opiekun muzeum Andrzej Puławski.

Z kolei w Okołach od połowy lat 90. działa jedna z najlepszych w Polsce stadnin, która zajmuje się hodowlą koni sportowych. Jej właścicielem jest Herbert Rudiger Wassibauer, trener polskiej kadry skoczków i uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Mornchium w 1972 roku oraz Montrealu w 1976 roku.

- Na 100 hektarach hodujemy 130 koni - mówi Agnieszka Luksa, jedna z zawodniczek, mistrzyni Opolszczyzny w skokach przez przeszkody. - Nasz klub jest obecnie na 9 miejscu na 118 notowanych w Polsce. Naszym czołowym zawodnikiem jest zaś Adam Grzegorzewski, który został powołany do kadry narodowej w skokach.

Będąc w gminie Murów warto odwiedzić też zamek Bożejów, w którym dziś mieści się hotel i SPA. Zabytek został wybudowany w 1801 r. przez niemiecką arystokrację, a ok. 1911 r. przeszedł gruntowną przebudowę pod okiem znanego wrocławskiego architekta Richarda Mohra.

Odwiedziliśmy również klub seniora z Zagwiździa i Starych Budkowic. Jego członkowie spotykają się w każdy poniedziałek i środę i wspólnie spędzają czas m.in. na wspólnych zabawach, warsztatach i wycieczkach. Raz w tygodniu przyjeżdża też do nich fizjoterapeuta, z którym ćwiczą kręgosłup.

We wtorek, 7 czerwca, jesteśmy w Byczynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska