Murowany efekt

Lina Szejner
Przed wykończeniem domu lub mieszkania zastanawiamy się, jaki wybrać styl, by wnętrze było oryginalne. Na pewno takim uczyni je zastosowanie kamienia i cegły.

Ceglane murki polecam młodym ludziom, którzy lubią niebanalne rozwiązania aranżacyjne i mają mało pieniędzy. Z cegły można postawić regał na książki w pokoju. Najpierw należy jednak zaprosić doświadczonego budowlańca, by określił, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.

Taki regał powinien się składać z trzech, czterech segmentów. Murki powstają szybko, w ciągu jednego dnia. Od razu trzeba zaplanować rozkład półek, by umocować je na odpowiedniej wysokości. Półki powinny być grube, solidne. Oprócz książek może na nich stanąć telewizor i sprzęt grający.
By utrzymać się w tej samej stylistyce, warto pokusić się o zbudowanie stojących szafek kuchennych. Właściwie będą to tylko przegrody z cegły, które przykrywamy blatem. Dla wygody pani domu należy jeszcze przewidzieć w przegrodach po jednej, a nawet po dwie półki. Aby użytkowanie tego typu szafek było wygodne, można na nich położyć wiklinowe kosze albo je tylko osłonić kolorowymi zasłonkami. W przyszłości zawsze da się szafki zamknąć prawdziwymi drzwiczkami, które należy wykonać na zamówienie u stolarza. On też powinien drzwiczki osadzić w murowanej konstrukcji.

Cegła klinkierowa w domach jednorodzinnych najczęściej używana jest do budowy kominków. Niektóre zbudowane są z niej w całości, a inne mają tylko ceglane obramowanie paleniska. Z cegły mogą jednak powstać także inne elementy w domu. Warto przemyśleć (jeśli układ pokoju na to pozwala), czy nie uatrakcyjniłby pomieszczenia niski murek biegnący od kominka wzdłuż ściany. Może on stanąć zamiast regału, a na nim - telewizor i sprzęt grający.
Jeszcze inne zastosowanie może mieć cegła klinkierowa, traktowana i jako materiał budowlany, i jako element dekoracji wnętrza. Tak będzie wówczas, jeśli jedną ze ścian (na przykład tę przy kominku) pozostawimy nieotynkowaną. Wbrew pozorom wcale nie nada ona wnętrzu charakteru niechlujnego lub niewykończonego pokoju. Na ceglanym murze dobrze prezentują się obrazy i pnącza. Jeśli uznamy, że warto dodać w pomieszczeniu jeszcze jeden element z nieotynkowanej cegły - postawmy niezbyt wysoki murek pomiędzy kuchnią i pokojem dziennym. Przykryty blatem stworzy barek, przy którym można zjeść szybki posiłek.
Żeby nasze ceglane aranżacje dobrze wypadły, należy przypilnować murarza, by je bardzo starannie wykonał. Przedtem jednak wybierzmy najładniejsze cegły, a zaraz po wymurowaniu zadbajmy o gładkość i równość spoin.
Bardzo efektownie prezentuje się użyty do aranżacji wnętrz kamień.

Mogą to być otoczaki lub "ostre" kamienie. Najlepiej zastosować takie, które pochodzą z otoczenia domu. Polecam użycie tego budulca zwłaszcza do wnętrz domów letnich i wznoszonych poza miastem.
Podobnie jak w przypadku cegły, najpierw rozważmy wybudowanie kamiennego kominka. Może być z kamienia w całości albo w części (z czopuchem białym, otynkowanym). Przy zastosowaniu kamienia także można pomyśleć o oblicowaniu nim przyległej do kominka ściany. Praktycznym rozwiązaniem będzie wymurowanie z niego również kamiennej podmurówki.
W domku letniskowym lub utrzymanym w stylu rustykalnym warto wykonać większą podmurówkę i na jej końcu wymurować niskie murki, na których osadzimy ławę. Taką kamienną "podłogę" można wykonać samodzielnie, mając jeszcze dużo przyjemności z poszukiwania najpiękniejszych płaskich kamieni i układania ich według gustu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska