Mury Mechaniczniaka w Opolu opuścili pierwsi technicy spedytorzy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Przyszli technicy spedytorzy z Mechaniczniaka wszystkie pomoce dydaktyczne i ćwiczenia zawdzięczają swemu mistrzowi.
Przyszli technicy spedytorzy z Mechaniczniaka wszystkie pomoce dydaktyczne i ćwiczenia zawdzięczają swemu mistrzowi. Mechaniczniak
Program nauczania i pracownię stworzono od podstaw w szkole.

Szkoła techniczna oprócz teorii musi wyposażyć uczniów w praktyczne umiejętności i kompetencje. Wymaga to rozbudowanego warsztatu pracy dydaktycznej, wyposażonego w odpowiednie pomoce i środki. W przypadku zawodów niszowych problem często jest trudny do rozwiązania. Takim ciekawym, ale mało rozpropagowanym zawodem jest technik spedytor, specjalność uruchomiona w Zespole Szkół Mechanicznych w 2011 r.

Niemal cały trud przygotowania i poprowadzenia tej specjalności przypadł w udziale Robertowi Urbanikowi, doświadczonemu nauczycielowi ZSM. A trzeba było przygotować niemal wszystko, począwszy od programów nauczania, poprzez pomoce dydaktyczne, odpowiednio wyposażoną pracownię, aż po materiały szkoleniowe dla uczniów. Choć już w pierwszym roku zgłosiło się kilkunastu uczniów chętnych do nauki w tym zawodzie, początki technika spedytora były skromne. Pomysłowość i wytrwałość nauczyciela doprowadziły z czasem do powstania w pełni wyposażonej, nowoczesnej pracowni spedycji, którą śmiało można uznać za dzieło autorskie Roberta Urbanika.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

On sam zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt dydaktycznych plansz, opracował dziesiątki ćwiczeń, przygotował mnóstwo prezentacji multimedialnych wspomagających proces kształcenia, opracował autorską koncepcję programu nauczania, sam także przygotował mnóstwo materiałów dydaktycznych, które uczniowie otrzymują (w miejsce nieistniejących podręczników) w formie wydruków lub „e-booków”. Współpraca z firmą ONTP.NET sp. z o.o. zaowocowała także wyposażeniem stanowisk komputerowych w profesjonalny program do obsługi zleceń spedycyjnych iCargo, na którym uczniowie mogą ćwiczyć, posługując się w pełni funkcjonalnym i fachowym oprogramowaniem. W 2015 pierwsza grupa spedytorów opuściła mury ZSM z dyplomem technika i wszyscy zdali egzamin zawodowy. Trud w pełni się opłacił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska