Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mury miejskie w Namysłowie pięknieją. Gmina realizuje kolejną, dużą inwestycję za 3,6 miliona złotych

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Namysłowskie mury miejskie przechodzą renowację.
Namysłowskie mury miejskie przechodzą renowację. UM Namysłów
Namysłowskie mury poddawane są kompleksowej renowacji. To kolejna duża inwestycja, która wpłynie na estetykę miasta. Realizacja zadania jest możliwa dzięki pozyskaniu dużego dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Wykonawcą zadania jest firma budowlano-konserwatorska VIBUD z Krakowa. Miejskie mury obronne Namysłowa powstały około połowy XIV wieku i zastąpiły starszy, drewniano-ziemny obwód obronny.

Rewitalizacja obejmie renowację zniszczonych murów obronnych oraz trzech baszt wraz z nadaniem im nowych funkcji użytkowych. Inwestycja jest skierowana do turystów oraz mieszkańców miasta i ma na celu odbudowę najstarszego szlaku turystyczno-spacerowego w Namysłowie.

- Basztom zostanie nadana nowa funkcja. A poprzez wyposażenie ich wież w hełmy, przywrócimy im historyczny wygląd sprzed kilkuset lat. Chcielibyśmy, aby w przyszłości odbywały się tam różnego rodzaju imprezy kulturalne - mówi Bartłomiej Stawiarki, burmistrz Namysłowa.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 3,6 miliona złotych, a otrzymane dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych stanowi wartość 3,24 miliona złotych.

- Renowacja murów jest procesem czasochłonnym, dlatego też wykonawca ma 19 miesięcy na wykonanie prac od podpisania umowy. Zakończenie planowane jest na jesień 2023 roku - informuje Roman Kania, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Namysłowie.

Podpisana umowa dotyczy dwóch fragmentów murów:

  • wschodniego o powierzchni zabudowy 142,5 metrów kwadratowych wraz z trzema basztami i wysuniętym w kierunku wschodnim odcinkiem nowożytnej kurtyny strzeleckiej z siedmioma otworami strzelić
  • południowego o powierzchni zabudowy blisko 30 metrów kwadratowych. W ramach zadania usunięte zostaną także zakrzewienia porastające koronę murów i wnętrza baszt. Ponadto mury zabezpieczone zostaną powłoką chroniącą przed graffiti

Historia namysłowskich murów miejskich

Budowę murowanych fortyfikacji miejskich rozpoczęto w 1350 roku z inicjatywy i przy wsparciu finansowym króla czeskiego Karola I, późniejszego cesarza Karola IV, który częściowo sfinansował ich koszt. Powodem zaangażowania monarchy był fakt, iż po włączeniu śląska do ziem Korony Czeskiej, Namysłów stał się ważnym punktem strategicznym na pograniczu z Królestwem Polskim.

Ciąg obwarowań otaczających miasto budowano z cegły na fundamencie z polnych kamieni. Jako pierwszy wzniesiono odcinek wschodni, najbardziej dostępny i zagrożony, następnie południowy. W 1371 roku stały już dwie główne bramy miasta: zachodnia zwana Niemiecką, Wrocławską lub Brzeską (usytuowana przy obecnej ul. Bolesława Chrobrego, rozebrana na podstawie uchwały rady miejskiej w 1863 r.) oraz wschodnia zwana Polską, Krakowską lub Kluczborską (stoi do dziś u wylotu ul. Krakowskiej). W 1388 roku zbudowano tzw. Bramę Wodną (u wylotu obecnej ul. Armii Krajowej). W 1390 roku rozpoczęto budowę kilku baszt (przy pracach zatrudniony był mistrz Piotr Tynetcz). W 1394 roku istniała już za kościołem pw. Św. Św. Piotra i Pawła baszta Piekarska. W 1396 roku podwyższono basztę Wrocławską. W 1398 roku, nieopodal Bramy Krakowskiej, zbudowano basztę Karczmarską oraz basztę Oborową, usytuowaną w pobliżu zamku.

Zakończenie prac nastąpiło na początku XV wieku wraz z ukończeniem odcinka północnego i bramy Wodnej wzniesionej około 1415 roku. Później, w latach 1471-1497, powstał jeszcze niższy mur zewnętrzny z cylindrycznymi bastejami, których nie posiadał jednie wschodni odcinek umocnień Namysłowa. Prawdopodobnie uznano je tam za zbędne, ze względu na istniejącą od 1428 roku dodatkową ochronę w postaci drugiego rowu. W drugiej połowie XVIII i w XIX w. następowało stopniowe niszczenie i usuwanie starych oraz niepotrzebnych już fortyfikacji miejskich.

Na przełomie XVIII-XIX w. stare mury wykorzystywano na budowę przy nich nowych budynków. W latach 1856/7-1862 na miejscu dawnej fosy dookoła miasta urządzono promenadę. Głównym elementem z zachowanych do dziś obwarowań jest brama Krakowska z wieżą, fragmenty murów obronnych z basztami przetrwały także w północno-zachodniej i północno-wschodniej części miasta. Z wewnętrznego muru miejskiego widoczny jest odcinek wschodni biegnący wzdłuż ulicy Fortecznej, składający się z zespołu wieży i bramy Krakowskiej oraz dochodzącej do nich od północy kurtyny z trzema basztami.

Po stronie północnej miasta widoczne są dwa odcinki: krótszy na tyłach kościoła parafialnego z jedną łupiną baszty oraz dłuższy, rozciągający się pomiędzy wylotem ulicy Armii Krajowej a klasztorem pofranciszkańskim, z zachowanymi sześcioma basztami, a także reliktem danskeru w rejonie młyna miejskiego. Z wewnętrznego muru miejskiego strony południowej widać fragmenty różnej długości z różnie zachowanymi siedmioma basztami, w tym jedną półkolistą. Mur zewnętrzny tworzy tam poprzerywaną linię i trzy basteje. Ciekawostką są dwa arkadowe przepusty w murze północnym, przez które przepływa odnoga rzeki Widawy, tworząc wyspę z usadowionym tam młynem miejskim, którego początki sięgają wieku XV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na namyslow.naszemiasto.pl Nasze Miasto