Mury miejskie w Namysłowie wypiękniały. Ważny odcinek obwarowania już po renowacji

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wideo
od 16 lat
Zakończyła się renowacja ważnego fragmentu murów miejskich w Namysłowie. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. To nie jest ostatnie słowo gminy w tej kwestii, bo planuje kolejne prace.

Namysłów znajduje się w trójce opolskich miast – obok Byczyny i Paczkowa - w których średniowieczne mury miejskie zachowały się niemal zgodnie z historycznym przebiegiem.

Jeden z fragmentów namysłowskiego obwarowania miasta został niedawno wyremontowany.

- Odcinek poddany renowacji nie był długi, ale bardzo bogaty architektonicznie i znajdujący się w kiepskim stanie technicznym. Groził nawet katastrofą budowalną, bo niektóre baszty były popękane wpół – informuje Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. - Prace objęły m.in. wspomniane baszty, które zostały zrekonstruowane łącznie z hełmami wież. Konieczna była również rekonstrukcja lica murów. Firma, która zajmowała się tym zadaniem, zrobiła to z wielką pieczołowitością. Warto dodać, że miała doświadczenie między innymi przy renowacji Wawelu.

Warto zaznaczyć, że obwarowanie zostało uzupełnione 3 tysiącami cegieł, które zostały wykonane na zamówienie, by wyglądały jak te średniowieczne.

Renowacja została zrealizowana dzięki ponad 3-milionowemu dofinansowaniu z pieniędzy rządowych. Gmina z własnych środków dołożyła jedynie 10 procent.

- W basztach zostały pokazane odkrywki, by zwiedzający mogli zobaczyć średniowieczny bruk, a dzięki temu naprawdę „dotknąć” historii. Musimy jeszcze baszty odpowiednio oświetlić, aby podkreślić ich urok – mówi Bartłomiej Stawiarski. - Zależało nam na renowacji właśnie tego fragmentu murów również z tego względu, że jest on niedaleko biblioteki publicznej i Namysłowskiego Ośrodka Kultury. Chcemy tam organizować dużo wydarzeń, nie tylko historycznych, ale także artystycznych – koncerty, spotkania czy projekcie kina plenerowego. Sąsiedztwo tych dwu instytucji kultury daje nam duże możliwości.

Gmina będzie starać się o pieniądze również na kolejne prace renowacyjne zabytkowego obwarowania miasta. W tym celu aktualizuje dokumentację budowlaną wraz pozwoleniem.

- Mamy mury zachowane w 80-procentach. Jedynie 20 procent zostało zburzone w XIX wieku podczas budowy browaru Hasselbacha - informuje burmistrz. - Cały południowy fragment murów, czyli od dworca PKP do browaru, również czeka na rewitalizację, podobnie jak duże fragmenty północne, od strony wyjazdu na Wrocław, które są przepiękne architektonicznie. Są tam przepusty wodne, czyli takie rozwiązanie, które było ewenementem na skalę Śląska, by fosa miejscami wychodziła poza mury i wracała. To wszystko chcemy wyremontować, by zachować nasze mury dla przyszłych pokoleń. Tego oczekują nasi mieszkańcy, którzy bardzo dobrze ocenili tę inwestycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska