Musimy przygotować się na sieć 5G. Co to oznacza dla konsumentów i przedsiębiorców?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zdaniem prezesa Cyfrowej Polski, 2023 rok upłynie pod znakiem rozwoju sieci 5G, co pozytywnie odczują zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Jednak zwraca uwagę na druga stronę medalu, czyli na cyberbezpieczeństwo, ponieważ tocząca się wojna na Ukrainie stawia nas w pierwszym szeregu „kandydatów do ataków, których mamy absolutnie zmasowane ilości”. – Musimy cały czas się zbroić i szykować na kolejne ataki, stąd nie możemy uśpić naszej uwagi – ostrzega.

Spis treści

Rozwój sieci 5G w Polsce

Związek Cyfrowa Polska spodziewa się, że 2023 rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o budowę sieci piątej generacji w naszym kraju. To m.in. za sprawą długo oczekiwanej aukcji 5G. Przypomnijmy, Urząd Komunikacji Elektronicznej pod koniec roku, ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz).

– 2023 rok od strony cyfrowej, czy to gospodarczej będzie niezmiernie istotny i doprowadzi w końcu, mam nadzieję, do kluczowej zmiany na rynku, czyli finału aukcji 5Gtłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Jego zdaniem możemy się spodziewać faktycznego wdrożenia sieci piątej generacji w Polsce, która absolutnie zmieni rynek telekomunikacyjny w kraju. – Nie tylko, a może przede wszystkim nie tylko z uwagi na szybszy Internet dla każdego z nas, ale przede wszystkim otworzy zupełnie nowe możliwości oferowania usług cyfrowych, zarówno od strony samorządowej i administracyjnej dla mieszkańców, ale przede wszystkim jest to ogromnyimpuls dla przemysłu, dla tworzenia nowych produktów i usług czy nowych inwestycji w wysokie technologie w Polsce – wymienia i dodaje, że do tego dochodzi rozwój automatyki, robotyki polskiego przemysłu.

Kanownik podkreśla, że będzie to wartość dodana dla polskiej gospodarki, czyli fizyczne uruchomienie sieci 5G w naszym kraju. Jednocześnie podkreśla, że sieć piątej generacji musi być bezpieczna, aby mogła być efektywnie wykorzystywana.

– Stąd tak istotne jest, żeby z jednej strony w aukcji i budowie sieci wziąć pod uwagę jak najlepsze kryteria cyberbezpieczeństwa i uniknąć zagrożeń z tym związanych poprzez odpowiedni dobór dostawców technologii, poprzez odpowiedni model budowy tej sieci – tłumaczy.

Ponadto przedstawiciele Cyfrowej Polski przyznają, że zarówno firmy, jak i miasta, powinny wykorzystać ten rok na przygotowanie się do wdrożenia 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania. Wskazują tu na przykład na smart cities, ale też Internet Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home. – Sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej – zaznacza Kanownik.

Ekspert przewiduje również, że przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji. – Sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zaawansowane technologie – zaznacza. Przyznaje jednak również, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie odpowiednich wykształconych kadr.

Musimy inwestować w cyberbezpieczeństwo

Ekspert zwraca uwagę, że cyberbezpieczeństwo to także wyzwanie na ten rok w skali globalnej całego kraju na każdym poziomie. Kanownik przypomina, że tocząca się wojna na Ukrainie stawia nas w pierwszym szeregu „kandydatów do ataków, których mamy absolutnie zmasowane ilości”.

– Musimy cały czas się zbroić i szykować na kolejne ataki, stąd nie możemy uśpić naszej uwagi. Cały czas musimy inwestować w nowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczństwa, zarówno od strony administracji państwowej – która zdaje egzamin, na który wystawia nas globalna sytuacja, ale również dla firm, od małych po największe, a także każdy z nas musi w tym roku szczególnie uzbroić się w pewne elementarne kompetencje higieny cyfrowej i odpowiednio zachowywać się w cyfrowym świecie, aby uniknąć zagrożenia dla siebie, swoich firm, swoich instytucji, w których na co dzień funkcjonujemy – wymienia.

W kontekście cyberbezpieczeństwa obecny rok upływał będzie również pod znakiem szeregu implementacji ważnych przepisów. Tak samo, jak dla cyfrowej branży istotna jest aukcja 5G, istotna i wyczekiwana jest także nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Cyfrowa Polska spodziewa się uchwalenia i wdrożenia nowych przepisów właśnie w 2023 roku. – Dzięki nowelizacji możliwe będzie wykluczenie dostawców wysokiego ryzyka, co wprost przełoży się na jeszcze sprawniejsze podniesienie cyberbezpieczeństwa – zaznacza ekspert.

Szereg ważnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego spodziewanych jest także na polu unijnym – chodzi tu m.in. o implementację Dyrektywy NIS2 oraz prace nad Resillance Act. Ta pierwsza regulacja ma zwiększyć obowiązki w obszarze cyberbezpieczeństwa głównie wobec średnich i dużych firm z sektora energetycznego, transportowego, medycznego, finansowego oraz dostawców cyfrowych. Poprzez podniesienie wymogów dotyczących cyfrowego bezpieczeństwa, kraje UE będą lepiej chronione przed cyberatakami.

Z kolei Resillance Act ma ustanowić wspólne standardy cyberbezpieczeństwa dla urządzeń podłączonych do sieci. Na początku trzeciego kwartału 2022 roku rozpoczęły się publiczne konsultacje projektu tego rozporządzenia. Po implementacji tych przepisów wyeliminowane zostaną luki w zabezpieczeniach. Regulacje mają też służyć lepszemu informowaniu użytkowników o dobrych praktykach w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Ten rok jest absolutnie kluczowy dla rozwoju wielu technologii cyfrowych. Dlatego musimy efektywnie wykorzystać szanse, która w tym zakresie dla polskich przedsiębiorców, dla polskich konsumentów się kreuje – mówi. – Mam nadzieję, że do tych możliwości, które przynosi nam ten rok, będziemy odpowiednio przygotowani – podsumowuje Kanownik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Musimy przygotować się na sieć 5G. Co to oznacza dla konsumentów i przedsiębiorców? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska