Musisz posprzątać? Poproś o pomoc niepełnosprawnych pracowników ZAZ-u Kluczbork

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ekipa sprzątająca we współpracy z gminnym zakładem komunalnym wysprzątała m.in. park Dzierżona i aleję Wodną w Kluczborku. Każdy może zamówić w ZAZ-ie usługi sprzątania.
Ekipa sprzątająca we współpracy z gminnym zakładem komunalnym wysprzątała m.in. park Dzierżona i aleję Wodną w Kluczborku. Każdy może zamówić w ZAZ-ie usługi sprzątania. fot. ZAZ Kluczbork
W Kluczborku powstał zakład pracy dla niepełnosprawnych. Firma oferuje nie tylko sprzątanie, ale także koszenie trawników, nasadzanie roślin, a nawet odśnieżanie.

- Czekamy tylko na śnieg, żeby móc odśnieżać! Tym bardziej, że odśnieżanie to jedna z prac sprawiających największą frajdę! - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”.

Właśnie to stowarzyszenie uruchomiło od początku tego roku w Kluczborku Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ), czyli zakład pracy dla osób niepełnosprawnych.

Jako pierwsza do roboty ruszyła 6-osobowa ekipa sprzątająca z Kluczborka uporządkuje plac albo podwórko, posprząta też pomieszczenia wywnętrz, wypielęgnuje krzewy i trawniki, obsadzi rabatki kwiatkami, albo zasadzi drzewka, jeśli jest taka potrzeba.

- Wszyscy zostali przeszkoleni w ramach projektu „Aktywni - Samodzielni - Szczęśliwi” - zaznacza Małgorzata Kwiring-Pondel. - Pracownicy z niepełnosprawnością nie tylko mają pełne chęci do pracy, ale nabyli najpierw praktyczne umiejętności. Wysprzątali m.in. park Dzierżona. Teraz zawodu uczą się nasze krawcowe.

Oprócz pracowni krawieckiej działalność rozpoczęła też pracownia uniwersalna, która będzie wytwarzać rękodzieło.

- Już rozpoczęliśmy robić ozdobne karty komunijne - mówi Katarzyna Sobania, kierownik ZAZ-u w Kluczborku.

W pracowni będą też robione kwiatowe łapacze snów, tablice na zdjęcia i zapiski, a także słynne kluczborskie lalki w strojach ludowych.

ZAZ organizować będzie również cyklicznie warsztaty rękodzielnicze dla wszystkich

Kluczborskie rękodzieło będzie można kupić w Galerii „Jak w Bajce”. Galeria zostanie otwarta w budynku ZAZ-u przy ul. Pułaskiego, obok kina Bajka i kawiarni kinowej, która zostanie otwarta w tym roku.

Kluczborski ZAZ_na razie zatrudnia 20 osób. Docelowo pracę znajdzie tutaj 60 osób, wszyscy ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełno-sprawności.

- W sprawie pracy można dzwonić do nas pod numer 77 418 76 13. ZAZ oferuje pracę w ramach rehabilitacji zawodowej, czyli jest możliwość dorobienia do niskiej renty socjalnej - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel.

Ekipa sprzątająca we współpracy z gminnym zakładem komunalnym wysprzątała m.in. park Dzierżona i aleję Wodną w Kluczborku. Każdy może zamówić w ZAZ-ie usługi sprzątania.

Zobacz budynek dawnej Fampry przed i po remoncie (przesuń suwakiem na zdjęciu):

Budynek ZAZ-u w Kluczborku ma w sumie aż 700 metrów kwadratowych powierzchni. Z przodu budynku, od strony kina Bajka, jest kawiarnia kinowa.

W sprawie zatrudnienia w ZAZ-ie w Kluczborku można kontaktować się telefonicznie pod numerem: 77 418 76 13.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska