Musisz załatwić sprawę urzędową? Zrób to BEZPIECZNIE bez wychodzenia z domu!

Materiał partnera zewnętrznego
Ogłoszony w całym kraju, z powodu koronawirusa, stan epidemii powoduje, że naszą aktywność w różnych obszarach społecznych staramy się kierować do internetu. Także w sytuacji, kiedy musimy załatwić ważne sprawy urzędowe mamy prawo skorzystać z nowoczesnych technologii i w większości przypadków zrobić to bez wychodzenia z domu! W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Używaj ePUAP

Załatwianie spraw urzędowych przez internet umożliwia bezpłatna platforma ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Jest to miejsce, gdzie w przestrzeni internetowej są udostępniane usługi publiczne. Co ważne, w tym przypadku nie ograniczają nas godziny pracy urzędu, więc swoje sprawy możemy załatwiać w wybrany przez siebie dzień i o dowolnej porze.

W ten sposób możemy załatwić sprawę w Urzędzie Stanu Cywilnego, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także w starostwie powiatowym i urzędzie miasta lub gminy. Potrzebujesz uzyskać zaświadczenie, odpis lub złożyć wniosek? Również te czynności możemy zrobić szybko i wygodnie poprzez ePUAP.

Więcej o ePUAP:

https://www.gov.pl/web/gov/zalatwiaj-sprawy-urzedowe-przez-internet-na-epuap

Podpis przez profil zaufany

Składając przez ePUAP wniosek w konkretnej sprawie nie musisz także martwić się o kwestię podpisu. Jest on realizowany przy wykorzystaniu tzw. PROFILU ZAUFANEGO. To nic innego jak środek identyfikacji elektronicznej, który umożliwia złożenie podpisu zaufanego, który - co warto podkreślić - nie jest podpisem elektronicznym.

Profil zaufany pozwala na identyfikację danego posiadacza usług publicznych w internecie poprzez takie dane jak: imiona, nazwisko, data urodzenia i pesel. Warto podkreślić, że profil zaufany został zabezpieczony w taki sposób, aby nikt poza właścicielem nie miał możliwości korzystania z niego.

Więcej o profilu zaufanym:

https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Dlaczego warto przez internet?

Odpowiedź jest prosta. W sytuacji stanu epidemii koronawirusa i wielu ograniczeń jakie, w trosce o nasze zdrowie i życie, zostały wprowadzone przez władze państwowe, nie tylko warto, ale trzeba korzystać z platformy ePUAP w celu załatwienia spraw urzędowych.

Pamiętaj, że dzięki ePUAP:

● załatwisz wiele spraw w różnych urzędach,

● sprawdzisz na bieżąco statusy spraw i wniosków,

● odbierzesz i wyślesz urzędową korespondencję.

źródło: gov.pl

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Powiecie Strzeleckim:

I. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji:

1. Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich przy ul. Jordanowskiej 2, lok. nr 7, poniedziałek – środa, piątek w godz.: 14.00 – 18.00, czwartek w godz.: 11.00 – 19.00

2. Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawdzkiem przy ul. Dębowej 11, lok. A8, poniedziałek w godz.: 13.00 – 17.00

3. Urząd Miejski w Leśnicy przy ul. 1 Maja 9, lok. nr. 16, wtorek w godz.: 14.00 – 18.00

4. Urząd Gminy w Jemielnicy przy ul. Strzeleckiej 67, budynek nr 2 (sala posiedzeń), środa w godz.: 11.30 – 15.30

5. Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujeździe przy ul. Sławęcickiej 19, lok. nr 1, piątek w godz.: 11.00 – 15.00

II. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda:

1. Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich przy ul. Jordanowskiej 2, lok. nr 7, od poniedziałku do piątku w godz.: 7.00 – 11.00

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Strzeleckiego dostępny również na stronie: http://bip.powiatstrzelecki.pl/1055/harmonogram-udzielania-nieodplatnej-pomocy-prawnej-na-terenie-powiatu-strzeleckiego.html

Z nieodpłatnej pomocy skorzystać może każda osoba fizyczna, po podpisaniu w puncie pomocy oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, od dnia 16.03.2020 r. (poniedziałek) do odwołania, dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego będzie możliwy wyłącznie za pomocą środków komunikacji na odległość (telefon, email, komunikator internetowy, wideorozmowa itp.). Więcej informacji na ten temat na stronie: http://bip.powiatstrzelecki.pl/1055/harmonogram-udzielania-nieodplatnej-pomocy-prawnej-na-terenie-powiatu-strzeleckiego.html

Rejestracja na wizyty

w celu uzyskania pomocy w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy dokonać wcześniejszej rejestracji.

Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: (77) 440 17 97, w poniedziałek w godz. 7.30–17.00; od wtorku do czwartku w godz. 7.30-15.30, w piątek w godz.: 7.30 – 14.00

„Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat Strzelecki”

Dodaj ogłoszenie