3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które rozgrywało się również na terenie województwa opolskiego. Już tydzień później powstańcy osiągnęli linię Odry, zdobywając tym samym spory argument w negocjacjach polsko-niemieckich. Siły niemieckie, po początkowych porażkach, przegrupowały się i zaatakowały 21 maja.
Wybuchły walki znane dziś jako Bitwa w rejonie Góry św. Anny. Przez kilka dni powstańcy śląscy toczyli krwawe potyczki z Freikorpsem na terenie miejscowości, które dziś wchodzą w skład gminy Leśnica. Zacięte walki toczyły się o samo miasto, które kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Ciężkie boje miały miejsce również w Zalesiu Śląskim, Czarnocinie czy Lichyni.
Dziś w miejscach walk znajdują się liczne upamiętnienia, pomniki i mogiły. W 1964 r. otwarto również Muzeum Czynu Powstańczego. Początkowo mieściło się ono w XIX-wiecznym budynku szkoły w Leśnicy, gdzie w czasie powstania mieścił się sztab polskich wojsk.
W 1980 r. muzeum przeniesiono na Górę św. Anny, która znajduje się na trasie dojazdowej z Leśnicy w kierunku wierzchołka masywu.
Obecnie jest ono filią Muzeum Śląska Opolskiego i można je odwiedzać 7 dni w tygodniu. Ma spore zbiory, które liczą ok. 2,5 tys. eksponatów. Ekspozycja stała dotyka ośmiu zagadnień tematycznych, od powstań śląskich po historię klasztoru na Górze św. Anny. Oprócz tego w budynku goszczą liczne wystawy czasowe.
Teraz muzeum czekają wielkie zmiany. Budynek ma zostać przebudowany, a cała ekspozycja – unowocześniona. W kwietniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na najciekawszą koncepcję. Do Muzeum Śląska Opolskiego wpłynęło 19 prac, jednak zwyciężyła koncepcja pracowni P2PA z Wrocławia.
- Poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się na środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem będzie szukanie funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.
W sobotę (11 czerwca) w Muzeum zorganizowany został Koncert Pieśni Walczącego Śląska. W programie był występ Wojciecha Poprawy z zespołem, pokaz tradycyjnych tańców śląskich w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Spod Buczyny” oraz szkoły tańca „Orian-Show”, a także koncert laureatów II Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?