Muzeum Polskiej Piosenki czeka na eksponaty

Witold Chojnacki
- Eksponatami już zapełniliśmy jeden magazyn - mówi Beata Marcinowicz.
- Eksponatami już zapełniliśmy jeden magazyn - mówi Beata Marcinowicz. Witold Chojnacki
W opolskim muzeum są już pamiątki związane m.in. z Czesławem Niemenem, zespołami Alibabki i Wilki, Grzegorzem Turnauem, Alicją Majewską, Markiem Grechutą.

- Mamy spory zbiór płyt analogowych, kaset, instrumentów i kostiumów - wylicza Beata Marcinowicz, specjalistka ds. promocji Muzeum Polskiej Piosenki. - Są też śpiewniki, informatory, książki, a także fotografie i plakaty. Wiele pamiątek pozyskaliśmy sami, inne to efekt ogólnopolskiej zbiórki.

Muzeum, powołane do życia uchwałą radnych w 2007 roku, tak naprawdę zaczęło działać dopiero w ubiegłym roku. Wtedy też ogłoszono ogólnopolską zbiórkę pamiątek, którą w czerwcu podsumowano w filharmonii.

- Nie mamy się czego wstydzić, już zapełniliśmy jeden magazyn, a drugi właśnie powstał - mówi z satysfakcją Beata Marcinowicz. - Liczy się dla nas każda, nawet najmniejsza pamiątka, ale ważne jest również to, że się o nas mówi w Polsce. Wielu artystów już nie dziwi się, gdy dzwonię i mówię, skąd jestem.
Eksponaty to nie tylko pokłosie zbiórek połączonych z koncertami, zorganizowanymi w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Do muzeum wciąż przychodzą Opolanie i przynoszą najprzeróżniejsze dary.

Tu można sie zgłosić

Tu można sie zgłosić

Choć o muzeum piosenki w ostatnim roku było bardzo głośno, to wciąż jego zbiory można oglądać
przede wszystkim na stronie internetowej - www.muzeumpiosenki.pl - a także na wystawach, które odbywają się w różnych punktach miasta. Siedziba MPP mieści się tymczasowo w kamienicy przy placu Kopernika 1 (nr tel. 77 441 34 86; 544 12 34, e-mail: [email protected] Stałe miejsce muzeum będzie miało w nowym amfiteatrze. Prawdopodobnie jego pomieszczenia zostaną zagospodarowane w 2012 roku. Wówczas też po raz drugi ogłoszony zostanie konkurs na stałą ekspozycję muzealną.

- Tadeusz Horoszkiewicz, znany dziennikarz telewizyjny, podarował nam unikatowe zdjęcia z pierwszego festiwalu w 1963 roku. A od pani Jadwigi Bartkiewicz, żony Władysława Bartkiewicza, wieloletniego dyrektora festiwalu, otrzymaliśmy ogromną kolekcję pamiątek związanych z tą imprezą - dodaje Beata Marcinowicz. - Nadal czekamy na dary.

Stałą siedzibę Muzeum Polskiej Piosenki będzie miało w budowanym właśnie nowym amfiteatrze. Jednak koncerty (Jacka Cygana czy Haliny Kunickiej) i wystawy czasowe organizuje już dziś. A jeszcze w tym tygodniu muzeum ogłosi konkurs na wspomnienia związane z festiwalem. Patronem konkursu jest "Nowa Trybuna Opolska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska