Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu rozstrzygnęło konkurs dla wokalistów "Przeboje al'dęte". Najlepsi zaśpiewają z Narodową Orkiestrą Dętą

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od lewej: Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Mariusz Dziubek, dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.
Od lewej: Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Mariusz Dziubek, dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.
Rozstrzygnięto konkurs dla wokalistów "Przeboje al' dęte". 10 laureatów wystąpi z Narodową Orkiestrą Dętą podczas koncertu towarzyszącego opolskiemu festiwalowi i powalczy o nagrodę główną.

Konkurs dla wokalistów ogłosiło Muzeum Polskiej Piosenki wraz z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie. Aby wziąć w nim udział, trzeba było nagrać autorskie, wokalne wykonanie do jednego z 12 półplaybacków zaaranżowanych przez Mariusza Dziubka, szefa orkiestry.

- Szukaliśmy dobrych głosów i ciekawych osobowości. Chcieliśmy dać nowe życie starym przebojom - hitom opolskich festiwali. Zainteresowanie było olbrzymie. Na konkurs adresowany do wokalistów od lat 9 wpłynęło 236 zgłoszeń z całego kraju - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.

– Moc instrumentów dętych, muzyka na żywo, kilkudziesięcioosobowa orkiestra to wszystko sprawia, że podkłady karaoke tętnią nową energią! – mówi Mariusz Dziubek, dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. – Dostrzegam mnóstwo utalentowanych wokalistów, którzy z pasją i radością śpiewają ulubione piosenki. Dzięki podkładom Al’dęte z towarzyszeniem orkiestry, wykonać mogą największe opolskie przeboje.

Dyrektor Wasik podkreśla, że najważniejszy był element edukacyjny konkursu. Nagrodą dla 10 laureatów są warsztaty z mistrzowską nauczycielką śpiewu, Elżbietą Zapendowską.

- Mało jest konkursów, których zwycięzcy otrzymują w nagrodę coś, co ma ich dalej kształtować. A tym właśnie będą warsztaty i praca z kilkudziesięcioosobową orkiestrą - mówi Jarosław Wasik. - Nasze muzeum powstało także po to, by rozwijać i kształcić miłośników polskiej piosenki.

5 września podczas koncertu laureatów w opolskim Rynku, ścisłą czołówkę konkursu nagrodzi profesjonalne jury, które zdecyduje, kto otrzyma Grand Prix oraz pozostałe nagrody. Do wygrania jest 1000 euro, ufundowane przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Koncert towarzyszyć będzie Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki.

Laureatami konkursu zostali:

  • w kategorii 9-13 lat - Julia Bieniek („Nic nie może przecież wiecznie trwać”),
  • w kategorii 14-19 lat - Irena Michalska („Radość o poranku”), Julia Mróz („Szklana pogoda”), Vanessa Siwy („Coś optymistycznego”),
  • w kategorii 20-59 lat - Monika Adamska („Daj mi tę noc”), Julia Kisit („Odkryjemy miłość nieznaną”), Jakub Luboiński („W siną dal”), Joachim Ryczek („Zegarmistrz światła”), Leszek Wiklak („Wypijmy za błędy”), Monika Wojciechowska („Nic nie może wiecznie trwać”).

Narodowa Orkiestra Dęta to pierwsza w Polsce dęta filharmonia, orkiestra symfoniczna z repertuarem muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i popowej wykonywanej w aranżacjach na instrumenty dęte. To absolutna nowość wśród orkiestr w Polsce. Powstała w 2019 roku w Lubinie, jest samorządową miejską instytucją kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska