Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w bezpłatnej aplikacji mobilnej „O!polskie muzea"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Elena Yazykowa z Instytutu Biologii UO w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego podczas wideokonferencji muzeów, które prowadzą paleontologiczne wykopaliska w Rosji. Czerwiec 2020 r.
Prof. Elena Yazykowa z Instytutu Biologii UO w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego podczas wideokonferencji muzeów, które prowadzą paleontologiczne wykopaliska w Rosji. Czerwiec 2020 r. archiwum UO
Ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów znalazło się w utworzonej w ramach projektu aplikacji. Wśród nich te z uniwersyteckiego muzeum.

Do projektu, którego koordynatorem było Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a partnerami włączyły się 22 muzea z województwa opolskiego, wśród nich Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Prace nad aplikacją trwały 2 lata. W wirtualnej rzeczywistości znalazło się ponad 1000 obiektów muzealnych z terenu województwa opolskiego: historycznych, etnograficznych, regionalnych, muzycznych, sakralnych, archeologicznych, folklorystycznych, wojskowych i technicznych.

Projekt sfinansowani z programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kosztował 126 tys. zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 93 tys. zł.

"O!polskie muzea" to forma przewodnika zawierającego informacje kontaktowe do placówek muzealnych, odnośniki do ich stron internetowych i mediów społecznościowych, mapę określającą lokalizację instytucji oraz dni i godziny jej otwarcia. Można też przez nią kupić bilet wstępu.

Z każdej placówki wybrano 50 najciekawszych eksponatów muzealnych, które można zobaczyć na ekranie telefonu lub tabletu.

Aplikacja jest bezpłatna, może być instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY oraz App Store. Posiada także tryb kontrastu, będący ułatwieniem dla osób niedowidzących.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego otwarto w 2014 r. z inicjatywy ówczesnego rektora historyka, prof. Stanisława Sławomira Niciei. Powstało w obiekcie Collegium Maius, obejmuje pięć sal, a do pomieszczeń muzealnych przylega kaplica św. Wojciecha.

Eksponaty obrazują wybrane fakty z historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego, galerię portretów rektorów, insygnia rektorskie, kroniki uniwersyteckie oraz okolicznościowe medale i pamiątki; wystawę starodruków ze zbiorów uniwersyteckiej biblioteki, w kaplicy znajduje się malarstwo i sztuka sakralna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska