Muzeum Wsi Opolskiej wydzierżawi zabytkową karczmę w zamian za jej remont

Edyta Hanszke
Jarosław Gałęza podkreśla, że wbrew pozorom obiekt jest w dobrym stanie technicznym - po pożarze został zabezpieczony.
Jarosław Gałęza podkreśla, że wbrew pozorom obiekt jest w dobrym stanie technicznym - po pożarze został zabezpieczony. Archiwum nto
Wkrótce opolskie muzeum ogłosi przetarg na najem karczmy. Nowy najemca miałby ją najpierw wyremontować po pożarze, a potem koszty odliczać sobie w czynszu.

Charakterystyczny zabytkowy, drewniany budynek karczmy „U Karola Malajki”, dobrze widoczny z ul. Wrocławskiej, od lat raczej odstrasza, niż zachęca do odwiedzenia bierkowickiego muzeum.

Przypomnijmy, że w sylwestrową noc 2012 roku podczas zabawy wybuchł tam pożar, który strawił część dachu i poddasza.

- Odwiedzający pytają nas często, czy mogą coś u nas zjeść i liczymy, że wkrótce będzie to znów możliwe. Na razie oferujemy kawę, herbatę i zimne napoje - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor MWO.

Muzeum wkrótce ogłosi przetarg na remont budynku i prowadzenie w nim gastronomii.

Zgodnie z opracowanym dwa lata temu kosztorysem taki remont poddasza i dachu oraz wymiany instalacji miałby kosztować ponad 300 tys. zł, ale dyrektor przewiduje, że w dobie silnej konkurencji na rynku budowlanym wartość tych prac może być niższa.

Remont karczmy "U Karola Malajki" będzie kosztował 300 tysięcy złotych

 

Muzeum planuje, że nowy najemca przez kolejne lata będzie odliczał sobie z czynszu poniesione koszty remontu.

Zabytkowy budynek pochodzi z połowy XVIII wieku, trafił do muzeum z Przewozu w połowie lat 70. ubiegłego stulecia. Ostatnim jego właścicielem był Karol Malajka i to jego nazwę nosi karczma. Ma około 180 m kw powierzchni.

Jarosław Gałęza podkreśla, że wbrew pozorom obiekt jest w dobrym stanie technicznym - po pożarze został zabezpieczony. Pierwotnie to muzeum miało wyremontować budynek po pożarze (na co czekała ówczesna jego najemczyni), ale uniemożliwiły to problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Przez rok skansen w Bierkowicach odwiedza około 50 tys. osób. Na 10-hektarowym terenie zgromadzono 150 zabytkowych budynków występujących na śląskiej wsi, w tym najstarszy - kościół drewniany z Gręboszowa z 1613 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska