My w czasach pandemii - akcja socjologów i studentów Uniwersytetu Opolskiego. Poradnik dla studentów na czas epidemii koronawirusa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Sławomir Kania prowadzi badania naukowe na pograniczu pedagogiki społecznej, resocjalizacji i pracy socjalnej.
Sławomir Kania prowadzi badania naukowe na pograniczu pedagogiki społecznej, resocjalizacji i pracy socjalnej. Archiwum UO
W ramach akcji przygotowujemy i publikujemy poradniki o życiu studenckim w czasie pandemii: jak sobie pomagać, jak się motywować, jak wygląda digitalizacja uczenia się - wylicza mgr Sławomir Kania z Instytutu Nauk pedagogicznych UO.

Na stronie internetowej: pracasocjalna.uni.opole.pl ukazały się dotychczas dwie części poradników studenckich. Mają one formę wywiadów przeprowadzonych przez Sławomira Kanię z Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej Instytutu Nauk Pedagogicznych UO.

W części pierwszej opublikowano rozmowy z Darią Olejnik i Moniką Szenkel, przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UO.

„W nauczaniu zdalnym fajne jest to, że można sobie spokojnie leżeć w dresie w łóżku i słuchać wykładów lub pisać zadania, czując wtedy taką swobodę”. - czytamy w poradniku. - „Nauczanie zdalne ma też swoje minusy, ponieważ aktualnie mamy więcej zadań i prac do zrobienia niż podczas zajęć stacjonarnych, przez co większość dnia spędzamy przed komputerem. Nowością jest zdalne działanie koła naukowego, ponieważ myślałam, że podczas pandemii, działalność zostanie zawieszona”.

Na pytanie o myśli i emocje związane z sytuacją izolacji z powodu epidemii pada następująca odpowiedź: „ wielu ludziom towarzyszy strach, lęk czy uczucie paniki. Wszechogarniający stres przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Czujemy się przygnębieni. Jest nam niezmiernie smutno, że nie możemy wrócić do normalności, do znajomych czy na uczelnię. Jest nam bardzo źle, ponieważ przebywając cały czas w domu, jesteśmy odseparowani od świata i ludzi. (...) odczuwamy również niepewność i mamy mnóstwo obaw, gdyż nie wiemy, co przyniesie nam jutro”.

Rozmówczynie zauważają też, że „ten trudny czas można dobrze wykorzystać na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, a także na naukę, na którą wcześniej nie mieliśmy czasu, np. obcego języka bądź czytanie książek.

W drugiej części poradniku Sławomir Kania przeprowadził rozmowę z Joanną Satorą, studentką pracy socjalnej na studiach II stopnia, która w czasie epidemii pisze pracę magisterską.

Pytana o porady, jak zmobilizować się do nauki, wskazuje na: robienie przerw, np. na spacer, pozbycie się rozpraszaczy (telewizor, radio, wyciszenie telefonu), dbanie o siebie i swoje samopoczucie, wysypianie się, a kiedy nie ma innego wyjścia - zmuszenie.

Dbanie o zdrowie psychiczne - w ocenie Joanny Satory - powinno objawiać się w utrzymywaniu kontakt z bliskimi ludźmi i pozytywnym myśleniu.

„Obecna sytuacja na pewno może nauczyć nas jeszcze większej pokory, cieszyć się z tego co mamy, ze wszystkich mały rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Doceniać to, co jest ,,tu i teraz’’. Okazuje się, że w (...) przymusowej izolacji społecznej niewiele jest nam potrzebne do życia, liczy się przede wszystkim nasze zdrowie. Może nauczyć nas również doceniać i pogłębiać relacje z rodziną, na które wcześniej nie było czasu przez ,,życie w pędzie’’.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska