Myślenie długookresowe

Redakcja
Udostępnij:
Zakup mieszkania, dodatkowa emerytura, zabezpieczenie dziecku startu w dorosłe życie, to tylko niektóre cele wymagające znacznych środków finansowych.

Dla osób, które nie będą w stanie zrealizować planów z bieżących funduszy, banki proponują produkty pozwalające na efektywne oszczędzanie długookresowe. W ten sposób, dzięki regularnym wpłatom, łatwiej jest osiągnąć wyznaczony cel.

– Najważniejszą korzyścią z systematycznego oszczędzania jest sama systematyczność oraz cierpliwość. Wiadomo, że oszczędzając regularnie, ale przez krótki czas, nic nie uzbieramy. Te dwa elementy to znacząca część sukcesu, jakim jest zebranie określonej kwoty na przyszłość – przekonuje Karol Wilczko, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Plan systematycznego oszczędzania polega na regularnym inwestowaniu określonej sumy i ciągłym pomnażaniu zgromadzonych środków. Jednym z korzystniejszych rozwiązań jest zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W tej chwili sprzyja temu również sytuacja na rynku kapitałowym, gdyż wiele spółek jest niedoszacowanych, co sprawia, że cena ich akcji jest stosunkowo niska.

Wielu ekspertów przekonuje również, że na giełdzie minął już najgorszy okres. Ich słowa znajdują potwierdzenie w indeksach, które od pewnego czasu systematycznie pną się w górę. Jeśli wzrosty będą się utrzymywać, poczynione obecnie inwestycje w dłuższym terminie mogą zapewnić przyzwoite zyski. Inwestując swoje środki finansowe w TFI, nie należy jednak zapominać o ryzyku okresowych strat.

Co jednak istotne, przy oszczędzaniu długookresowym fundusze osiągają lepsze wyniki i pozwalają przeczekać spadki. Stąd korzystniej jest wpłacać mniejsze kwoty regularnie niż całość kapitału w ramach jednej transzy. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed spadkiem wartości większej części inwestycji w długim okresie. Inwestorzy, którzy regularnie nabywają fundusze, dzięki uśrednianiu ceny zakupów, znacznie szybciej cieszą się zyskami niż ci, którzy oszczędności zainwestowali np. na szczycie ostatniej fali hossy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie