Myśliwi wypuścili na pola 120 bażantów

fot. Andrzej Jagiełła
Prosto ze skrzynek, hodowlane bażanty wyfrunęły na wolność. Na pola w rejonie Zbicka pod Opolem.
Prosto ze skrzynek, hodowlane bażanty wyfrunęły na wolność. Na pola w rejonie Zbicka pod Opolem. fot. Andrzej Jagiełła
Wyhodowane w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Lisięcicach, dorosłe, gotowe do godów bażanty, trafiły na pola i śródpolne remizy koło Zbicka pod Opolem. Bażanty kupili z hodowli myśliwi z Koła Łowieckiego nr. 10 "Szarak" w Opolu.

- Zasiedlamy łowisko, bowiem tak zwana zwierzyna drobna, do której zaliczamy również bażanty, przeżywa regres - powiedział nto Dariusz Kowalewski, podłowczy "Szaraka". - Chcąc utrzymać ich populację na stałym poziomie, musimy co roku zasilać nasze tereny ptakami hodowlanymi.

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczynają się gody tych pięknych ptaków. Dlatego właśnie teraz na początku marca myśliwi wypuszczają bażanty.

- Zwiększa to szanse ich rozrodu i utrzymanie ich dzikiej populacji - dodaje Dariusz Kowalewski. Wypuszczamy je w rejonach, gdzie są cieki wodne, trzcinowiska i śródpolne remizy stanowiące naturalne siedlisko tych kuraków.

Myśliwi z KŁ "Szarak" praktycznie co roku puszczają na wolność przynajmniej 100 ptaków. Jest to między innymi spowodowane dużą populacją lisa, drapieżników skrzydlatych oraz wałęsających się psów i kotów, które żerując wyjadaja jajka z gniazd i atakują młode bażanty.

Na pola w rejonie Zbicka wypuszczonych zostało 120 sztuk. - Zwiększa to ich szanse rozrodu - mówi podłowczy Kowalewski. - Wypuściliśmy 100 kur i 20 kogutów. Z tej liczby mamy nadzieje, że przynajmniej dwadzieścia procent będzie uczetniczyło w godach, założy gniazda i wyprowadzi młode, już dzikie bazanty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska