Problem jest potężny, tymczasem spotykamy się z lekceważeniem ze strony władz. To smutne – komentuje Bernard Dembczak, prezes Związku Śląskich Rolników i radny gminy Głogówek. – Niektórzy rolnicy też zlekceważyli zagrożenie i teraz zbierają nawet pół tony pszenicy z hektara, w miejscach gdzie powinni zbierać 7 – 8 ton.
Rolnicy w powiecie prudnickim i głubczyckim już jesienią 2019 roku obserwowali na polach zwiększoną ilość gryzoni. Głównie popularnego gatunku myszarki polnej, która rozmnaża się w zawrotnym tempie.
Po lekkiej zimie wiosną tego roku myszy było jeszcze więcej. Plagą jest dotknięta cała gmina Głogówek. Niektórzy mają zbiory o 70 procent niższe niż przed rokiem. Teraz nadmiar myszy jest obserwowany także w rejonach Kluczborka czy Olesna, dociera do województwa śląskiego i małopolskiego.
Widać to na polach zaraz po orce - po ogromnej ilości ptaków, wyjadających gryzonie. Ptaki tak się najadają, że nie są w stanie przetrawić nadmiaru pokarmu i same chorują.
Pod koniec czerwca rada gminy Głogówek zaapelowała min. do premiera i ministra rolnictwa o ogłoszenie na jej terenie stanu klęski żywiołowej. Z podobnym apelem wystąpiły porozumienie organizacji rolniczych.
- W terenach występowania afrykańskiego pomoru świń jest ogłoszony stan klęski i rolnicy mogą się starać o pomoc państwa – mówi Bernard Dembczak. – My dostaliśmy tylko pismo od Inspekcji Ochrony Roślin, z radami, żeby zadeptywać nory na polach i sprawdzać, jak szybko powstają nowe oraz ograniczyć odstrzał dzików, to myszy będzie mniej. Podobno w sierpniu ma dojść do spotkania z wicewojewodą w tej sprawie. Czekamy na to.
Obecnie do zwalczania myszy można stosować wyłącznie zatrute ziarno, które latem jest mało skuteczne. Rolnicy chcą sprowadzenia nowych środków ochronnych, które stosuje się choćby w Austrii. Są bezpieczne dla środowiska i bardzo skuteczne. Potrzebna jest też akcja edukacyjna, o której mówią organizacje rolnicze. Trzeba namawiać do stosowania głębokiej orki, do uprawy ziemi po żniwach i siania poplonów, bo to utrudnia gryzoniom nadmierny rozwój populacji.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?