Na badania diagnostyczne Opolanie czekają znacznie krócej, niż mieszkańcy reszty kraju, ale i tak długo

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od kwietnia, kiedy zniesiono limity na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, kolejki w Opolskiem należą do najkrótszych w kraju, ale wciąż pacjenci muszą czekać nawet 3 miesiące.

Od 1 kwietnia 2019 r., zgodnie z deklaracją ministra zdrowia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów.

Po 5 miesiącach od wprowadzenia nowelizacji widać, że wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, ale nie wystarczający.

Według najnowszych danych portalu kalejdoskop.pl (z 19 sierpnia) na badanie rezonansem magnetycznym w kraju czeka się średnio 127 dni w trybie zwykłym, a na Opolszczyźnie 86 dni. To znacznie krócej niż 5 miesięcy temu, kiedy czas oczekiwania w Opolskiem wynosił 192 dni, ale wciąż za długo dla chorych. Najgorzej jest w woj. śląskim oraz pomorskim, gdzie pacjenci czekają 177 dni. a najlepiej na Podkarpaciu – 67 dni.

Ze skierowaniem na CITO pacjenci w kraju czekają średnio 68 dni, a na Opolszczyźnie 49 dni (było 112).

W przypadku rezonansu magnetycznego nie udało się osiągnąć obiecanych 30 dni oczekiwania w żadnym regionie.

Na badanie tomografii komputerowej Opolanie w trybie zwykłym czekają 18 dni (średnio w kraju 42 dni) . To jedna z najkrótszych w kraju kolejek. W trybie pilnym cel Ministerstwa Zdrowia został osiągnięty i spadł do średnio 20 dni. W Opolskiem wynosi on tylko 7 dni.

Diagnostyka obrazowa jest bardzo ważna w onkologii, gdzie służy m.in. do oceny skuteczności leczenia.

Fundacja Alivia już w marcu sygnalizowała ministerstwu oraz Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że wprowadzenie nowej metody rozliczania jest warunkiem koniecznym, lecz nie wystarczającym dla skrócenia czasu oczekiwania na przeprowadzenie diagnostyki. Wspólnie z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym postulowała wprowadzenie szeregu różnych rozwiązań, które umożliwią rzeczywiste skrócenie kolejek.

Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego Fundacja wzywa obywateli do sprzeciwu i podpisania petycji z żądaniem skutecznych działań, dostępnej na stronie www.alivia.org.pl.

Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż istnieje możliwość skrócenia czasu oczekiwania na badanie TK i RM, a tym samym możliwość wcześniejszego wykonania badania

W tym celu zaprasza się wszystkie osoby, które oczekują na wykonanie badania o kontakt z jednostką, w której zostało złożone skierowanie i oczekują na ww. badanie, w celu uzyskania szczegółowych informacji nt. przyspieszonego terminu badania.

W sytuacji, kiedy czas oczekiwania na wykonanie badania jest zbyt długi można przenieść skierowanie do placówki, w której czas oczekiwania jest krótszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska