Na czym polega praca sezonowa?

Dorota Richter
Mimo, że praca tymczasowa jest ograniczona czasowo, to jest szansą na zdobycie doświadczenia i stały etat.

Praca tymczasowa to szczególna forma zatrudnienia. Stosunek pracy nie jest zawierany między pracodawcą a pracownikiem. Tutaj występują aż trzy strony: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik.

Pracownik tymczasowy pracuje dla i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale to nie on jest jego faktycznym pracodawcą, lecz agencja pracy tymczasowej.

To agencja zawiera umowę z pracownikiem i prowadzi dla niego m.in. dokumentację kadrowo-księgową. Nalicza i wypłaca mu wynagrodzenie, jest odpowiedzialna za odprowadzanie składek ubezpieczenia społecznego i zaliczki na podatek.

W skrócie. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i wynajmuje go pracodawcom użytkownikom, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników.

Równe traktowanie pracowników
Praca tymczasowa - taką formę stosuje się na przykład w firmach, które tylko okresowo zwiększają zapotrzebowanie na pracę, na przykład w sezonie letnim, bo wtedy ruszają prace na budowach.

Uwaga! Możliwe jest również skierowanie do pracy tymczasowej osoby, która nie jest pracownikiem agencji.

Z reguły jeden pracownik tymczasowy może pracować dla jednego pracodawcy użytkownika maksymalnie 12 miesięcy przez okres 3 lat. Po tym czasie do tej samej pracy może wrócić nie wcześniej niż po upływie 3 lat.

Choć to nie pracodawca użytkownik jest faktycznym pracodawcą pracownika tymczasowego, to i na nim ciążą obowiązki. Musi zapewnić m.in. higieniczne i bezpieczne warunki pracy, ułatwiać podnoszenie kwalifikacji czy stosować się do zasad równego traktowania pracownika.

Ważne. Pracownik tymczasowy musi być traktowany na takich samych zasadach co pracownik zatrudniony w danej firmie na stałe.

Warunki umowy
Jeszcze przed podpisaniem umowy agencja ma obowiązek poinformować pracownika o ustaleniach dotyczących jego przyszłego zatrudnienia. Właściwa umowa musi m.in. wskazywać pracodawcę użytkownika, ustalony okres wykonywania pracy oraz warunki zatrudnienia, takie jak: rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie oraz miejsce wykonywania pracy.
Pracownik tymczasowy nie może być też dyskryminowany w zakresie wynagrodzenia. Ma prawo do takiego samego wynagrodzenia za pracę jak pracownik etatowy, pracujący na takim samym stanowisku.

Uwaga! Wysokość wynagrodzenia ustala agencja, nie pracodawca użytkownik. Również agencja jest odpowiedzialna za jego płacenie. Agencja ponosi też odpowiedzialność za wynagrodzenie.
Oprócz prawa do wynagrodzenia pracownik tymczasowy ma też prawo m.in. do otrzymania świadectwa pracy czy na przykład uczestnictwa w szkoleniach.

Obowiązki pracownika tymczasowego nie różnią się od tych, które mają pracownicy zatrudnieni na stałe w danej firmie.

Pod lupą. W ramach pracy tymczasowej mogą być zawarte dwie formy zatrudnienia: umowa o pracę na czas określony lub umowa na czas wykonania określonej pracy.
Natomiast agencja może zawierać z pracownikiem tymczasowym nieograniczoną ilość umów terminowych.
Z reguły umowa wygasa z upływem czasu, na jaki została zawarta, lub po wykonaniu określonej pracy. Jednak i pracownik, i agencja mają możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem.

Szansa na stały etat
Choć praca tymczasowa nie jest stałym zatrudnieniem, to jest to okazja do zdobycia doświadczenia, które wymagane jest na rynku pracy. Co ważne, choć jest się pracownikiem tymczasowym, to ma się szansę na stały etat w miejscu wykonywania pracy.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska