Na dziesięcioro dzieci ze szpitala w Koźlu tylko jeden rodzic był zaszczepiony! Mali pacjenci cierpią przez koronawirusa

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Szczepienia dzieci właśnie się rozpoczęły. Zdaniem ekspertów zwiększą szanse małych pacjentów uchronić się przed negatywnymi skutkami zakażenia koronawirusem.
Szczepienia dzieci właśnie się rozpoczęły. Zdaniem ekspertów zwiększą szanse małych pacjentów uchronić się przed negatywnymi skutkami zakażenia koronawirusem. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Szczepienia przeciwko koronawirusowi to kwestia odpowiedzialności za zdrowie swoje, rodziny a także całej populacji - podkreślają lekarze. Na dziesięciu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu tylko jeden z rodziców był zaszczepiony. Medycy z oddziałów pediatrycznych nie mają wątpliwości, że tylko szczepionka może uchronić naszą pociechę przed ciężkim przebiegiem choroby, a nawet śmierci spowodowanej COVID-19.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem u dzieci, wojewoda opolski podjął w grudniu decyzję o przekształceniu oddziału pediatrycznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w placówkę leczącą wyłącznie pacjentów covidowych. Pozostali mali pacjenci zostali rozlokowani po innych szpitalach w regionie.

- W ciągu ostatnich tygodni bardzo wiele dzieci trafia na kwarantannę lub zostaje zakażonych wirusem, ponieważ obecnie to szkoły i przedszkola są głównym miejscem nowych ognisk zakażeń. Jeśli w jakieś klasie chora jest jedna osoba, istnieje duża szansa, że wirusem zaraziła co najmniej jedną lub dwie inne. Jeśli szybko nie wykryjemy takiego zakażenia, kolejne osoby mogą roznosić wirusa w społeczeństwie, będąc tego nawet nieświadomym - mówi dr Danuta Gmyrek, ordynator oddziału dziecięcego.

Dzieci trafiają do szpitala, bo nie są zaszczepione

Jak tłumaczy, sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ dzieci w większości przypadków nie są zaszczepione, podobnie zresztą jak ich rodzice. Z tego powodu objawy niektórych przypadków zakażenia w krótkim czasie przybierają się na sile i wprost zagrażają życiu dziecka.

- Dzieci bardzo wysoko gorączkują, mają zapalenie płuc, a prócz objawów oddechowych zdarzają się także objawy ze strony przewodu pokarmowego - wylicza doktor.

Obecnie na oddziale kozielskiej pediatrii zajętych jest 8 z 15 łóżek, jednak gdy oddział funkcjonował w sposób hybrydowy tzn. przyjmował zarówno pacjentów covidowych jak i niecovidowych, zdarzały się sytuacje, gdzie na 10 wówczas dostępnych łóżek wszystkie były zajęte. W takiej sytuacji koordynator szukał wolnego miejsca w innym województwie, ponieważ na Opolszczyźnie to właśnie placówka w Kędzierzynie-Koźlu dedykowana jest dla najmłodszych pacjentów chorych na COVID-19.

- Cały czas przyjmujemy nowych pacjentów, a wypisujemy osoby, które czują się lepiej. O ile w pierwszych falach pandemii chore dzieci wymagające hospitalizacji były pojedynczymi przypadkami, o tyle teraz to już prawdziwa plaga - podkreśla ordynator.

Szczepionka może uratować życie naszemu dziecku

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na koronawirusa, zwłaszcza o ciężkim przebiegu oraz zgonom z powodu choroby, są szczepienia. Szczególnie ważne są dla dzieci z osłabioną odpornością np. w trakcie chemioterapii, po przeszczepach czy z zespołem Downa.

- Dzieci chcą zaszczepić jedynie ci rodzice, którzy sami się już zaszczepili, ponieważ wierzą w naukę i skuteczność szczepionek. Na dziesięciu małych pacjentów w naszym szpitalu tylko jeden z rodziców był zaszczepiony - wyjaśnia dr Danuta Gmyrek.

Według Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii na COVID-19 zachorowało już ponad ćwierć miliona dzieci, a zmarło 31. Dwoje najmłodszych dzieci miało zaledwie po kilka miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska