Na Górze św. Anny młodzież poznawała Eichendorffa i śpiewała górnicze piosenki

fot. Archiwum prywatne
Uczestnicy sympozjum i wykładowcy zapozowali do wspólnego zdjęcia przed domem pielgrzyma.
Uczestnicy sympozjum i wykładowcy zapozowali do wspólnego zdjęcia przed domem pielgrzyma. fot. Archiwum prywatne
Młodzież z “czarnej" części Górnego Śląska - uczniowie klas bilingualnych i studenci z Zabrza przyjechali na Górę św. Anny na seminarium zaproszeni przez Ziomkostwo Śląsk

Takie studyjne wyjazdy mają już wieloletnią tradycję. Należy do niej także obecność na tych spotkaniach przedstawicieli niemieckiego życia społecznego i politycznego. W tej właśnie roli w seminarium uczestniczył Marc Ratajczak, poseł do Landtagu.

Seminarium pogłębiające wiedzę jego młodych uczestników o Heimacie odbyło się w Domu Pielgrzyma. Jego uczestnicy mieli m.in. okazję wysłuchać wykładu o życiu i działalności Josepha von Eichendorffa, a także porównać systemy polityczne w Polsce i w Niemczech oraz rolę, jaką w obu krajach odgrywają posłowie do Landtagu i radni sejmików samorządowych. Pomagali im w tym Marc Ratajczak oraz długoletni radny Bruno Kosak.

- Nie poprzestaliśmy tylko na wykładach i dyskusji - mówi Damian Spielvogel, organizator spotkania. - W ramach podtrzymywania śląskiej tożsamości uczyliśmy się też wspólnie adwentowych i światecznych pieśni, ale i popularnych piosenek typu" “Glueck auf, glueck auf, der Steiger kommt".

Uczestnicy seminarium spotkali się też w kaplicy domu pielgrzyma na mszy św. w “języku serca", którą odprawił dla nich ks. dr hab. Erwin Mateja. Ks. profesor przybliżył im także śląskie zwyczaje świąteczne podczas uroczystej kolacji wigilijnej. Jej gościem był o. Błażej Kurowski, gwardian.

Poza pobytem na Górze św. Anny uczestnicy sympozjum odwiedzili także Cmentarz Żydowski w Bytomiu i wpisali się do księgi pamiątkowej, a w Tarnowskich Górach gościli w restauracji, której gościem był niegdyś Johann Wolfgang Goethe.

- To pełne wrażeń spotkanie - mówi Marc Ratajczak - młodych ludzi polskiego i niemieckiego pochodzenia, wymiana myśli i doświadczeń była dla mnie wielką radością. Jestem przekonany, że na tej drodze do wspólnej przyszłości cały czas krok po kroku realizuje się jednoczenie się Europy. Przyczyniają się do niego takie właśnie wspólne - polsko-niemieckie projekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska