Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości Dnia Flagi RP i 102. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na Opolszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest nadal bardzo mocna
Na Opolszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest nadal bardzo mocna Mateusz Majnusz
Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości związane z Dniem Flagi RP oraz 102. rocznicą wybuchu III powstania śląskiego. Najpierw została odprawiona msza św. w sanktuarium pw. św. Anny, a następnie pod pomnikiem Czynu Powstańczego nastąpiła ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt oraz złożenie kwiatów.

Dokładnie 102 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja wybuchło III powstanie śląskie, które było niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko w historii Śląska, ale całej Polski, bowiem zagwarantowało przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska niż pierwotnie zakładano.

Zryw poprzedził plebiscyt, w którym wzięło udział 97,5 procent uprawnionych, czyli niecałe 1,2 miliona osób, z czego za przynależnością do Niemiec zagłosowało 59,4 procent osób. Przyłączenia Śląska do Polski chciało natomiast 40,3 procent głosujących. Po niekorzystnych – z punktu widzenia polskich interesów – wynikach plebiscytu oraz propozycjach podziału Górnego Śląska, przystąpiono do przygotowań powstańczych.

Opolanie pamiętają o trudzie tamtych lat

Na Opolszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest nadal bardzo mocna. Co roku – właśnie na Górze św. Anny, czyli miejscu zaciekłych walk powstańców z niemieckimi formacjami Freikorps, pamięta się o trudzie tamtych lat i o wszystkich, którzy ponieśli śmierć po obu stronach konfliktu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się uroczystej mszy św. bazylice na Górze św. Anny. Następnie wierni przeszli w defiladzie wojskowej pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odczytano apel poległych, a także zabrzmiała salwa honorowa.

To wartości, które stanowią fundamenty naszej tożsamości narodowej

Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. W uroczystościach poza przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Opolu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych i zwykli mieszkańcy.

O roli, jaką odegrali powstańcy mówił podczas uroczystości Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Uroczystości na Górze św. Anny są ważnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków, którzy pamiętają o trudach i poświęceniu powstańców śląskich w walce o wolność i niepodległość Polski. Dzień Flagi RP oraz rocznica wybuchu III powstania śląskiego przypominają nam o naszych korzeniach i wartościach, które stanowią fundamenty naszej tożsamości narodowej – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
biograf
Sławomir Kłosowski urodził się w Wambierzycach na Dolnym Śląsku (Wambierzyce - niem. Albendorf ), od biedy mógłby się nawet ubiegać o niemiecki paszport !
G
Gość
Ciekawe, ilu na tym spotkaniu było zadowolonych Ślązaków z polskości naszego regionu??? Sławomir Kłosowski to nie Ślązak, co najwyżej potomek powstańca POLSKIEGO NA ŚLĄSKU z Kongresówki albo z kresów wschodnich.
P
Pawonków
2 maja, 17:14, Paweł:

Powstanie polskie na Śląsku. Niemcy nie mogli mieć armii więc Polska to wykorzystała i zorganizowała powstanie. W powstaniu brali udział polscy urlopowania żołnierze (zielone ludziki).

No i co z tego. Choć raz Polacy zastosowali mały podstęp w stosunku Niemców, którzy zawsze wobec naszego narodu byli okropni.

P
Paweł
Powstanie polskie na Śląsku. Niemcy nie mogli mieć armii więc Polska to wykorzystała i zorganizowała powstanie. W powstaniu brali udział polscy urlopowania żołnierze (zielone ludziki).
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie