Dokładnie 102 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja wybuchło III powstanie śląskie, które było niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko w historii Śląska, ale całej Polski, bowiem zagwarantowało przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska niż pierwotnie zakładano.
Zryw poprzedził plebiscyt, w którym wzięło udział 97,5 procent uprawnionych, czyli niecałe 1,2 miliona osób, z czego za przynależnością do Niemiec zagłosowało 59,4 procent osób. Przyłączenia Śląska do Polski chciało natomiast 40,3 procent głosujących. Po niekorzystnych – z punktu widzenia polskich interesów – wynikach plebiscytu oraz propozycjach podziału Górnego Śląska, przystąpiono do przygotowań powstańczych.
Opolanie pamiętają o trudzie tamtych lat
Na Opolszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest nadal bardzo mocna. Co roku – właśnie na Górze św. Anny, czyli miejscu zaciekłych walk powstańców z niemieckimi formacjami Freikorps, pamięta się o trudzie tamtych lat i o wszystkich, którzy ponieśli śmierć po obu stronach konfliktu.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się uroczystej mszy św. bazylice na Górze św. Anny. Następnie wierni przeszli w defiladzie wojskowej pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odczytano apel poległych, a także zabrzmiała salwa honorowa.
To wartości, które stanowią fundamenty naszej tożsamości narodowej
Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. W uroczystościach poza przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Opolu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych i zwykli mieszkańcy.
O roli, jaką odegrali powstańcy mówił podczas uroczystości Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- Uroczystości na Górze św. Anny są ważnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków, którzy pamiętają o trudach i poświęceniu powstańców śląskich w walce o wolność i niepodległość Polski. Dzień Flagi RP oraz rocznica wybuchu III powstania śląskiego przypominają nam o naszych korzeniach i wartościach, które stanowią fundamenty naszej tożsamości narodowej – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?