Na Górze św. Anny stanie stacja meteorologiczna. Ma być gotowa za kilka miesięcy

Wojewoda Sławomir Kłosowski podpisał wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy stacji radaru meteorologicznego Góra św. Anny i w poniedziałek 28 listopada podpisał porozumienie w tej sprawie z Łukaszem Szewczykiem, zastępcą dyrektora Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMiGW.
Wojewoda Sławomir Kłosowski podpisał wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy stacji radaru meteorologicznego Góra św. Anny i w poniedziałek 28 listopada podpisał porozumienie w tej sprawie z Łukaszem Szewczykiem, zastępcą dyrektora Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMiGW. Milena Zatylna
Na Górze św. Anny powstanie stacja meteorologiczna. Zapewni ona najbardziej aktualne dane hydrometeorologiczne dla Opolszczyzny. Dzięki niej niemal ze 100-procentową pewnością będzie można przewidywać zagrożenia pogodowe.

Wojewoda Sławomir Kłosowski podpisał wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy stacji radaru meteorologicznego Góra św. Anny i w poniedziałek 28 listopada podpisał porozumienie w tej sprawie z Łukaszem Szewczykiem, zastępcą dyrektora Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMiGW.

- Dzisiaj finalizujemy bardzo ważne wydarzenie pod względem bezpieczeństwa hydrometeorologicznego Opolszczyzny zwłaszcza pod kątem powodziowym – mówił Sławomir Kłosowski.

Dyskusja o budowie stacji meteorologicznej na Opolszczyźnie toczyła się już w latach 1997 i 2010, kiedy to nasze województwo zostało bardzo boleśnie dotknięte przez powódź.

Drugie podejście do inwestycji

- Poważną dyskusje na temat lokalizacji na terenie Opolszczyzny radaru podjęto w 2015 roku. Była to dyskusja z udziałem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz podmiotów, które są odpowiedzialne za tego typu inwestycje – przypominał wojewoda. - Niestety, splot nieszczęśliwych wydarzeń doprowadził do tego, że wówczas również te wszystkie plany się nie ziściły. De facto mamy drugie podejście inwestycyjne do realizacji tego przedsięwzięcia. A wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację tej inwestycji jest już postawieniem kropki nad i.

Stacja meteorologiczna ma być gotowa już na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Powstanie z gotowych prefabrykatów.

- Będzie to konstrukcja żelbetonowa o wysokości ponad 40 metrów – informował Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMiGW. - Na górze umieszczony będzie radar o technologii magnetronowej.

Stacja będzie stanowić jeden z elementów systemu radarów hydrometeorologicznych, który swym zasięgiem obejmie całą Polskę.
System będzie składał się z dziesięciu radarów. Całość inwestycji to 130 milionów złotych.

- Obecnie na terenie Polski jest osiem radarów. W ramach projektu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły, który realizujemy dzięki pożyczce z Banku Światowego, tych osiem radarów zostanie całkowicie zmodernizowanych, a dwa kolejne powstaną – jeden na Opolszczyźnie, a jeden na Mazurach. Radary będą dawały dane najnowszej jakości, które przyczynią się do poprawy jakości ostrzeżeń i prognoz meteorologicznych.

Radar meteorologiczny bez funkcji turystycznej

Wbrew wcześniejszym planom stacja meteorologiczna na Górze św. Anny (a tak naprawdę w obrębie wsi Żyrowa), nie będzie spełniać funkcji turystycznej i rekreacyjnej.

- Odeszliśmy od perspektywy udostępniania radaru dla turystów – mówił Łukasz Szewczyk. - Koszty zmusiły nas do tego, żeby wykluczyć z projektu część rekreacyjną. Teren stacji będzie zamknięty dla osób postronnych. Przebywać tam będzie tylko obserwator i grupa serwisowa.

Radar na Górze św. Anny będzie też pomocny w pracy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który poprzez urządzenia hydrotechniczne może regulować poziom wody w Odrze i Kanale Gliwickim.

- Jeśli chodzi o zagrożenia powodziowe i suszowe, regulujemy i prowadzimy gospodarkę na prognoz, które otrzymujemy od IMiGW. To jest dla nas niebagatelny wkład – mówił Mirosław Kurz, dyrektor RZGW w Gliwicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska