Na kryzys trzeba być gotowym

Katarzyna Błońska, WZSIA [email protected]
Uczestnicy konferencji założyli odblaskowe kamizelki, bardzo przydatne w wielu sytuacjach kryzysowych. Pierwszy z lewej: ppłk Wojciech Grzybowski, inspektor wsparcia sił zbrojnych w Bydgoszczy, oraz Wojciech Rudy, kwestor WSZiA. (fot. Katarzyna Błońska)
Uczestnicy konferencji założyli odblaskowe kamizelki, bardzo przydatne w wielu sytuacjach kryzysowych. Pierwszy z lewej: ppłk Wojciech Grzybowski, inspektor wsparcia sił zbrojnych w Bydgoszczy, oraz Wojciech Rudy, kwestor WSZiA. (fot. Katarzyna Błońska)
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zorganizowała pierwszą w Polsce konferencję z zarządzania kryzysowego i logistyki humanitarnej. Sama też kształci studentów w tym kierunku.

Film dokumentalny z powodzi w 1997, tornado z sierpnia 2008, zdjęcia pożarów, wypadków, huraganów. Tak wprowadzili w temat zarządzania kryzysowego i logistyki humanitarnej organizatorzy konferencji.

Zobacz: USA chce kształcić polskich studentów

Jak pomóc ofiarom kataklizmów? Jak zorganizować akcję humanitarną? Jak zbudować spójny system przeciwdziałania katastrofom? Kilkudziesięciu specjalistów z zakresu zarządzania sytuacją kryzysową debatowało w zeszłym tygodniu nad problematyką logistyki humanitarnej.

- Odpowiedzieliśmy na komunikat Parlamentu Europejskiego, który nawołuje do kształcenia w zakresie pomocy humanitarnej. Przede wszystkim jednak nasze przedsięwzięcie jest reakcją na tragiczne doświadczenia naszego regionu - tłumaczy pomysłodawca i organizator konferencji dziekan WSZiA Tadeusz Pokusa.

- To pionierska konferencja i równocześnie pierwsza specjalność w Polsce tym zakresie. Rozpoczęliśmy już zajęcia w systemie magisterskim na kierunku zarządzanie kryzysowe i logistyka humanitarna - dodaje.

Zobacz: MBA w Opolu za darmo

Na konferencji był m.in. Wiceminister Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz, Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński, Marszałek Województwa Józef Sebesta, Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Wojewoda Wilczyński podkreślał, że kształcenie w zakresie zarządzania kryzysowego jest działaniem koniecznym. - W obliczu kryzysu zapewni odpowiednie zaplecze medyczne, techniczne, kadrowe i merytoryczne - stwierdził.

Według niego tego typu konferencje pomogą w przyszłości lepiej organizować pomoc w chwilach kryzysowych.

- Dzięki temu unikniemy sytuacji jakie miały miejsce w czasie tornada w 2008 roku. Kto by pomyślał wtedy, że artykułem pierwszej pomocy będą gwoździe do betonu. Wówczas ich zabrakło - dodawał wojewoda.

Wśród gości konferencji był też Mirosław Nawrot ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, profesor Zbigniew Malara z Politechniki Wrocławskiej, profesor Bogdan Cimała z Instytutu Śląskiego, Jacek Mroczek, dowódca 10 Brygady Logistycznej w Opolu oraz przedstawiciele straży miejskiej, policji, straży pożarnej i uczelni wyższych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska