Na liście najciekawszych wiosek w Polsce są cztery z Opolszczyzny

Krzysztof Strauchmann
Klasztor na Górze Św. Anny to sanktuarium znane nie tylko w Polsce.
Klasztor na Górze Św. Anny to sanktuarium znane nie tylko w Polsce. Archiwum
Racławice Śląskie, Góra św. Anny, Jemielnica i Klisino przechodzą właśnie etap wnikliwej oceny. Eksperci sprawdzają, co tam jest ciekawego.

Na zachodzie Europy z powodzeniem funkcjonują sieci najpiękniejszych wiosek. Przynależność do sieci dla turystów jest gwarancją wysokiej jakości pobytu w takim miejscu i wskazówką, że warto je odwiedzić. We Francji do sieci należy 150 miejscowości, dysponujących rocznie pół milionem euro wspólnego budżetu.

W Polsce pomysł zorganizowania sieci najciekawszych wsi zaproponował ponad rok temu wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

Zainspirował się przykładem Francji, gdzie chciano w ten sposób powstrzymać wyludnianie się niektórych wsi. Tam się udało i dziś miejscowości, które ściągnęły do siebie turystów, prężnie się rozwijają.

Idea "Sieci Najciekawszych Wsi” jest taka, że to sami mieszkańcy mają przygotowywać turystyczne atrakcje. Będą one płatne, więc dodatkowa działalność ma przynieść korzyści obu stronom. Z czasem może stać się nawet poważnym źródłem dochodów, co pobudzi wsie do dalszego rozwoju.

Do "Sieci Najciekawszych Wsi” będą mogły wejść te miejscowości, które będą miały co zaoferować turystom. Nie chodzi jednak tylko o zwiedzanie zabytkowych miejsc, ale przede wszystkim o przygotowanie atrakcji, dzięki którym goście będą mogli ciekawie spędzić czas i zasmakować życia na wsi.

Fundacja FAPA, zajmująca się wspieraniem programów pomocowych dla wsi, sfinansowała pierwszą część badań związanych z jej utworzeniem. Chętne miejscowości są już po wstępnej kwalifikacji. Na Opolszczyźnie z około 10 kandydatów tylko 4 wioski przeszły do drugiej rundy.

W ramach oceny eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego przyjeżdżają na miejsce i przygotowują szczegółową analizę. Ostateczna decyzja, kto się zakwalifikował, będzie ogłoszona w czerwcu. W całej Polsce w sieci ma się znaleźć około 50 wiosek.

Do "Sieci Najciekawszych Wsi” będą mogły wejść te miejscowości, które będą miały co zaoferować turystom

 

- Miejscowości muszą posiadać dodatkowe atrakcje, ciekawą historię, aktywnych mieszkańców - mówi Krzysztof Janc z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Dla przykładu Racławice Śląskie mają bardzo bogatą infrastrukturę kolejową, ciekawą historię z tym związaną i przepiękne krajobrazy. A na dodatek mieszkańcy powołali stowarzyszenie zajmujące się koleją. To daje szansę, że zagwarantują przyjezdnym atrakcyjny pobyt.
- Liczymy na to, że wejście Racławic do sieci najciekawszych wsi da gminie możliwość promocji w całej Polsce - mówi Liliana Poremba z Urzędu Gminy w Głogówku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska