Na małżeństwo mieszane zgodę musi dać biskup

Archiwum prywatne
Ks. Prof. hab. Tadeusz Kałużny
Ks. Prof. hab. Tadeusz Kałużny Archiwum prywatne
- Po schizmie wschodniej Kościół rzymski trwał przy zakazie. Drogę do zawierania małżeństw mieszanych otworzył dopiero Sobór Watykański II zakończony w 1965 roku - mówi ks. prof. hab. Tadeusz Kałużny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Dziś na konferencji w Kamieniu Śl. wygłosi ks. prof. wykład o małżeństwach mieszanych, które są wyzwaniem dla Kościołów. Dlaczego są wyzwaniem?
- Stawiam to pytanie w moim referacie: Czy małżeństwa osób należących do różnych wyznań stanowią problem, czy nawet - jak chcą niektórzy - nieszczęście, czy też są one ekumeniczną szansą dla Kościołów. W dawnych wiekach Kościół był niechętny takim związkom. Zakaz obwarowany ekskomuniką pojawił się już na synodzie w Trullo, w 692 r.

- Co zaskakuje, bo od rozłamu Kościołów katolickiego i prawosławnego dzieliło tę decyzję jeszcze ponad 300 lat.
- Po schizmie wschodniej Kościół rzymski trwał przy zakazie. Drogę do zawierania małżeństw mieszanych otworzył dopiero Sobór Watykański II zakończony w 1965 roku, ale każdorazowo za zgodą biskupa.

- Co w praktyce powinien zrobić narzeczony katolik, jeśli chce zawrzeć sakrament małżeństwa z kobietą prawosławną?
- Jeśli zgłoszą się do proboszcza katolickiego, muszą uzyskać zgodę biskupa na zawarcie małżeństwa mieszanego. Dotyczy to także osób wyznania ewangelickiego.

- Czy strona katolicka zobowiązuje się, że wychowa dzieci w swojej wierze?
- Wymogiem jest deklaracja, że strona katolicka zachowa swą wiarę i zrobi wszystko, co w jej mocy, by dzieci zostały w niej wychowane.

- To nie jest kategoryczne. Nawet jak "zrobi się wszystko", nie musi się udać.
- To sformułowanie jest delikatniejsze niż dawniej. Dopuszcza ono, że mogą nastąpić przeszkody nie do usunięcia. Trwają zresztą prace nad projektem dokumentu Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej, który zmierza do tego, by zostawić decyzję rodzicom.

- Czy małżeństwo musi być zawarte przed księdzem katolickim, czy może się to odbyć np. w cerkwi?
- Jeśli chce tego kandydat do małżeństwa należący do Kościoła prawosławnego lub ewangelickiego, biskup może wydać zgodę na zawarcie małżeństwa w ich świątyni przed księdzem prawosławnym lub pastorem.

- Jak ksiądz jako duszpasterz patrzy na małżeństwa mieszane?
- Zawsze mogą się pojawić trudności. Wiele zależy od dojrzałości i odpowiedzialności małżonków. Ale o tym, że takie związki są także ekumeniczną szansą, pisali Jan Paweł II i Benedykt XVI.

W Kamieniu Śl. odbywa się dziś konferencja "Ekumenizm - Integracja - Pokój" z udziałem kard. Waltera Kaspera i Kurta Kocha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska