Na nowy SOR w Opolu czekają nie tylko pacjenci, ale i studenci. Znamy kolejne szczegóły

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Dzięki budowie SOR-u przy ul. Wróblewskiego, szpital przy ul. Witosa będzie mógł rozbudowywać inne swoje oddziały.
Dzięki budowie SOR-u przy ul. Wróblewskiego, szpital przy ul. Witosa będzie mógł rozbudowywać inne swoje oddziały. archiwum
- Dzięki inwestycji Ministerstwa Obrony Narodowej w rozbudowę 116. Szpitala Wojskowego w Opolu polepszy się nie tylko opieka nad pacjentami, ale też jakość i warunki kształcenia przyszłych lekarzy - poinformowali na piątkowej konferencji pochodzący z Opola wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa oraz rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk.

Przypomnijmy - rozbudowę wojskowej placówki przy ulicy Wróblewskiego - służącej tak naprawdę mieszkańcom całego województwa - zapowiedział jeszcze w kampanii przed wiosennymi wyborami Prezydent RP Andrzej Duda. Później potwierdził to też Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. I choć wciąż nie wiadomo jeszcze, jakie poza SOR-em powstaną tam oddziały, ani ilu pacjentów pomieszczą, to wiadomo, że plany przewidują między innymi budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- To dziś taki standard przy budowie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Śmigłowcem dużo szybciej niż karetką można zarówno dotrzeć do poszkodowanego, jak i przetransportować go do szpitala , stąd koncepcja jego budowy - tłumaczy prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Ale nowy SOR i inne oddziały pomogą nie tylko pacjentom. -Kolejne oddziały i pracownie to też nowe miejsce do przeprowadzania badań i kolejne miejsce praktycznego kształcenia przyszłych lekarzy. Wszyscy więc na tym wygrywają - tłumaczy wiceminister Marcin Ociepa.

- Wiele sobie obiecujemy po tym projekcie. Pozwoli on nam odciążyć SOR na ulicy Witosa i ułatwi rozbudowę innych, wysokospecjalistycznych oddziałów. Nasi lekarze i studenci muszą prowadzić badania, kształcić się, szlifować swoje umiejętności. A do tego niezbędna jest stała rozbudowa bazy. Chcemy, by młodzi ludzie kształcący się na kierunku lekarskim byli świetnie przygotowani do wykonywania swojego zawodu i mieli gdzie zdobywać szlify w pracy z pacjentami - podsumowuje prof. Masnyk.

Według wstępnych kalkulacji, rozbudowa 116. Szpitala Wojskowego w Opolu ma kosztować około 35 milionów złotych i potrwać nie dłużej niż trzy lata.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska