Na opolskich uczelniach trwa rekrutacja na studia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Problemów ze znalezieniem pracy, w Polsce lub za granicą, nie mają i długo nie będą mieli absolwenci opolskiej PMWSZ, dlatego coraz więcej młodych Opolan chce tu studiować.
Problemów ze znalezieniem pracy, w Polsce lub za granicą, nie mają i długo nie będą mieli absolwenci opolskiej PMWSZ, dlatego coraz więcej młodych Opolan chce tu studiować. Archiwum
Ponad 5,8 tysiąca miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia przygotowały opolskie uczelnie państwowe. Kandydaci mogą wybierać wśród 80 kierunków. Szkoły walczą o kandydatów poszerzając ofertę.

Na Uniwersytecie Opolskim zakończyła się już elektroniczna rejestracja kandydatów. Chęć studiowania wyraziło 3200 osób, to o 1400 mniej, niż zarejestrowanych przed rokiem. Miejsc na uczelni też jest mniej - 2400 na I roku studiów stacjonarych, wobec 2815 przed rokiem.

Uczelnia oferuje studia na 8 wydziałach, 42 kierunkach i 140 specjalnościach. Mimo rosnącej oferty kandydaci wciąż oblegają te same kierunki. Największą popularnością cieszy się filologia angielska (4 kandydatów na jedno miejsce), psychologia (3,5) i prawo (2,7).

Politechnika Opolska przygotowała w tym roku 2155 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. - To niewiele mniej, niż przed rokiem. Wiąże się to przede wszystkim z zamknięciem dwóch deficytowych kierunków - europeistyki oraz techniki rolniczej i leśnej - mówi Brygida Klemens, pełnomocnik rektora PO ds. rekrutacji.

Na tej uczelni wciąż trwa elektroniczna rejestracja kandydatów (do 13 lipca), z wyjątkiem architektury i urbanistyki, gdzie w środę kandydaci będą zdawać egzamin wstępny.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie oferuje na studiach stacjonarnych 911 miejsc na 12 kierunkach i ponad 20 specjalnościach. Dokumenty można tam składać do 21 lipca.

W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu elektroniczna rejestracja kandydatów jest dopiero na półmetku, ale władze uczelni już wiedzą, że rekrutacja przebiega pomyślnie.

- Za zgodą ministerstwa zwiększyliśmy limit miejsc o 8 procent. Niż demograficzny na razie nas omija. Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania naszą oferta. Moglibyśmy przyjąć jeszcze więcej studentów - mówi dr n. med. Lucyna Sochocka, prorektor ds. studenckich.

Uczelnia przygotowała 364 miejsca na studiach stacjonarnych na czterech kierunkach: położnictwie, pielęgniarstwie, kosmetologii i fizjoterapii. Już zarejestrowało się 430 osób, z tego na samym położnictwie o 50 proc. więcej, niż przewidziany limit.

Niż demograficzny zmusza szkoły wyższe do zabiegania o kandydatów i poszerzania oferty edukacyjnej. Politechnika Opolska uruchamia w tym roku nową specjalność na turystyce - odnowa biologiczna z elementami dietetyki. Jedną z nowości nyskiej PWSZ jest architektura światła - specjalność dla osób chcących zajmować się projektowaniem oświetlenia, instalacji świetlnych z pogranicza sztuki i architektury.

Największym novum na UO są kierunki studiów stacjonarnych o profilu praktycznym - realizowane wspólnie z pracodawcami - które oprócz wiedzy, zapewnią studentom doświadczenie zawodowe i wynagrodzenie w trakcie nauki. Profil praktyczny realizowany będzie na kierunkach: odnawialne źródła energii, języki obce w turystyce, inżynieria środowiska i ochrona środowiska. Turystyka ruszy już od października, a pozostałe w semestrze zimowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska