Na Opolszczyźnie alkohol piją już dzieci w podstawówce

Redakcja
Kontakt z alkoholem młodzi zaczynają przeważnie od piwa. Co dziesiąty 17-latek wypija jednorazowo po 4 takie puszki. Do picia piwa przyznało się 61 proc. badanych gimnazjalistów i 81 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Kontakt z alkoholem młodzi zaczynają przeważnie od piwa. Co dziesiąty 17-latek wypija jednorazowo po 4 takie puszki. Do picia piwa przyznało się 61 proc. badanych gimnazjalistów i 81 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Paweł Stauffer
Opolskie nastolatki piją alkohol częściej, niż ich rówieśnicy w kraju. Połowie 15-latków co najmniej raz urwał się film.

Dane dotyczące wieku inicjacji alkoholowej w Polsce są szokujące. Co szósty Polak zaczyna pić przed 11. urodzinami. W piątej klasie podstawówki pije już co piąty uczeń.

Nim pójdzie do gimnazjum, smak alkoholu zna co trzecie polskie dziecko. Małolaty nie tylko piją - najchętniej piwo - ale też zdarza im się upijać. Taki stan ma już za sobą 8 procent 11-latków i co czwarty 13-latek.

Te dane pochodzą z raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zdaniem Krzysztofa Brzózki, dyrektora PARPA, dzieci najczęściej sięgają po alkohol, bo chcą poeksperymentować.

- Jedni widzą, że alkohol towarzyszy różnym okazjom rodzinnym, więc biorą przykład z dorosłych, inni ulegają presji rówieśników - mówi psycholog i terapeuta Teresa Drożdżyńska. - Dla nastolatków w okresie dojrzewania grupa rówieśnicza jest jak wyrocznia. Odmowa picia może oznaczać ośmieszenie i wykluczenie, a tego nastolatki boją się najbardziej.

Ogromny wpływ ma też styl życia prezentowany w mediach.
- Z telewizyjnych reklam piwa płynie jednoznaczny przekaz, że alkohol to świetna zabawa oraz bezproblemowe życie na wysokich obrotach - mówi Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Tak pewnie uważał 16-letni chłopak z Opola, który w sierpniowy wieczór ubiegłego roku wybrał się na przejażdżkę fiatem seicento w okolicy Maliny. Podróż skończyła się na bramie jednej z posesji. Policja stwierdziła u małolata prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeszcze więcej, bo 1,6 promila miał 15-latek, który aby uniemożliwić pościg, zdemolował policyjny radiowóz. Z kolei kompletnie pijany 17-latek z Kędzierzyna-Koźla pourywał lusterka w kilkunastu samochodach.

Do kronik policyjnych trafiają nieliczni młodzi ludzie. Ale po alkohol sięgają prawie wszyscy. Z tzw. dobrych domów też. Wykazały to przeprowadzone w maju i czerwcu 2011 r. w ramach międzynarodowego projektu ESPAD badania opolskiej młodzieży.

Zrealizowano je na reprezentatywnej próbie uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych (1409 osób w wieku 15-16 lat) oraz klas drugich szkół ponadgimnazjalnych (1029 osób w wieku 17-18 lat). Wyniki z Opolszczyzny potwierdzają obraz całej młodej Polski - picie alkoholu stanowi normę (statystyczną - dodadzą naukowcy).

Przynajmniej jedną taką próbę w życiu ma za sobą 89,4 proc. gimnazjalistów z klas trzecich i 97,1 proc. uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie na Opolszczyźnie przyznają się do picia częściej - co prawda nieznacznie - niż ich rówieśnicy w kraju.

Za wskaźnik względnie częstego używania alkoholu przyjęto picie w ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem. Jakiekolwiek napoje alkoholowe w tym czasie piło 60 proc. młodszych i 83 proc. starszych badanych. O ile poprzednie dane pokazują picie incydentalne, to te wskazują już na poważny problem. Co ważne, okres, o który pytano (kwiecień i maj), nie obejmował świąt, karnawału czy wakacji, które szczególnie sprzyjają okazjom do picia.

Wśród gimnazjalistów chłopcy piją nieco częściej niż dziewczęta. U starszej młodzieży te różnice się zatarły. Jak podkreśla autor badań, Janusz Sierosławski z Insytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, "wyniki wskazują na zatrzymanie się procesu wyrównywania różnic we wzorach picia, który wiązać można było z procesem emancypacji dziewcząt".

To istotne, bo w naszej kulturze picie alkoholu to raczej domena mężczyzn. Wśród dorosłych Polaków spotykamy wielokrotnie więcej niepijących kobiet niż mężczyzn abstynentów. Natomiast wśród nastolatków proporcje te są niemal wyrównane.

Rozpowszechnienie picia napojów alkoholowych wśród chłopców z Opolszczyzny jest podobne jak w całym kraju. Z kolei młode Opolanki - zarówno gimnazjalistki, jak i starsze nastolatki, deklarują spożywanie alkoholu częściej niż ich rówieśniczki w Polsce.

Młodzież najchętniej sięga po piwo, na drugim miejscu jest wódka, a dopiero na trzecim wino. Każdy z tych napojów jest bardziej popularny u starszej młodzieży. Co dziesiąty 17-18-latek potrafi jednorazowo wypić 2 litry piwa, a co piąty - ćwiartkę wódki.

Wódkę piło (w ciągu 30 dni przed badaniem) prawie 45 proc. gimnazjalistów i prawie 70 proc. starszych nastolatków. Analogicznie do picia piwa przyznało się odpowiednio 61 i 81 procent badanej młodzieży. Te wyniki są już zauważalnie wyższe na Opolszczyźnie niż w reszcie kraju. Najbardziej wyraźne różnice dotyczą dziewcząt. Do picia wódki przyznaje się 42,2 proc. opolskich gimnazjalistek (35,8 proc. w kraju) i 64,6 proc. 17-18-latek (56 proc. w kraju).

Młodym Opolanom częściej niż ich rówieśnikom zdarza się też przeholować. Przynajmniej raz w życiu "film urwał się" 48,1 proc. gimnazjalistów i 72,1 proc. starszych uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska