Na Opolszczyźnie coraz trudniej o pracę dla 50-latków

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju aktywnych zawodowo jest zaledwie 41 procent osób w wieku „50+”.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju aktywnych zawodowo jest zaledwie 41 procent osób w wieku „50+”. Fot. 123rf
Już tylko 36 procent osób w wieku „50+” utrzymuje się z pracy zarobkowej. Co czwarta firma przyznaje, że szukając ludzi do pracy, patrzy na wiek.

W Polsce oficjalnie nie można profilować ofert pracy pod konkretne grupy wiekowe. Ale w praktyce coraz częściej tak się dzieje.

- Miałem zostać kurierem. Na rozmowie pracodawca powiedział mi jednak, że raczej szukają młodszych ludzi, bo praca wymaga dobrej kondycji - opowiada pan Krystian, 58-latek z Kędzierzyna-Koźla. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju aktywnych zawodowo jest zaledwie 41 procent osób w wieku „50+”. W ramach programu Rzetelna Firma przeprowadzono badanie, w którym bliżej przyjrzano się temu problemowi. Okazało się, że jest jest on większy, niż mówią oficjalne statystyki, bo już tylko 36 procent osób po pięćdziesiątym roku życia utrzymuje się ze swojej pracy zarobkowej. Przedstawiciele co czwartej firmy działającej na polskim rynku przyznali, że decydując o zatrudnieniu, patrzą na metrykę kandydata. Dotyczy to w szczególności firm budowlanych, gdzie wymagany jest dobry stan zdrowia, a także handlowych, gdzie liczy się młody wygląd przedstawicieli.

- Niektórzy pracodawcy narzekają także na kompetencje niektórych osób w wieku „50+”, dotyczy to głównie obsługi komputera czy w ogóle nowych technologii - mówi Danuta Frączek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach. Przedstawiciele 25 procent firm przyznali także, że osoby po pięćdziesiątce w ogóle przestały już pytać o pracę, prawdopodobnie nie wierząc w to, że ją znajdą.
Co dziesiąta firma przyznaje się, że ich odgórna polityka zatrudnienia nie zakłada przyjmowania do pracy osób powyżej pewnego wieku. 20 procent przedstawicieli firm zdradziło, że mają takie wytyczne, chociaż nie zawsze są one realizowane. Co gorsza, aż 70,3 procent ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że nie ma żadnych informacji na temat programów dotujących, których celem miałoby być zwiększenie zatrudnienia pięćdziesięciolatków. Wsparciem w zatrudnieniu osób „50+” objętych jest zaledwie 12,7 procent firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

To wszystko dzieje się w sytuacji, w której rząd uruchamia potężny program wsparcia zatrudnienia dla osób do 30. roku życia. Na ten cel pójdą aż 4 mld zł w całym kraju i co najmniej kilkadziesiąt milionów na Opolszczyźnie.

- Polskie społeczeństwo się starzeje, a to oznacza stopniowe zmniejszanie się liczebności grupy Polaków w wieku produkcyjnym. Niedługo pracodawcy będą musieli zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami i w większym stopniu rozpatrywać zatrudnianie osób ze starszych grup wiekowych - podkreśla Maciej Ameljan z programu Rzetelna Firma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska