Na Opolszczyźnie działa około 2500 organizacji pozarządowych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tomasz Paluch i Joanna Leśnierowska z LGD "Dolina Stobrawy”, nagrodzonego razem z Opolską Chorągwią ZHP Opolską Niezapominają 2013. Lokalne Grupy Działania mają o tyle łatwiej, że powstały i utrzymują się z dedykowanych im pieniędzy unijnych.
Tomasz Paluch i Joanna Leśnierowska z LGD "Dolina Stobrawy”, nagrodzonego razem z Opolską Chorągwią ZHP Opolską Niezapominają 2013. Lokalne Grupy Działania mają o tyle łatwiej, że powstały i utrzymują się z dedykowanych im pieniędzy unijnych. Paweł Stauffer
W sobotę podczas szóstych opolskich targów mogły pochwalić się swoim dorobkiem.

Stowarzyszenie na Autyzmu "Uczymy się żyć razem" powstało w 2003 roku, a już we wrześniu 2005 roku uruchomiło ośrodek w Kup. Naukę w nim zaczynało 6 podopiecznych, teraz jest ich 57 w wieku od 3 do 33 lat. Przyjeżdżają do Kup z całej Opolszczyzny.

- Prowadzimy Zespół Szkół, świetlicę terapeutyczną i Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne. Wybraliśmy Kup ze względu na dobry klimat, ważny dla często chorujących osób z autyzmem, bliskość szpitala i dogodne warunki do prowadzenia różnorodnych zajęć - mówi Elżbieta Sobolewska, prezes stowarzyszenia, które w sobotę na placu Wolności w Opolu uczestniczyło w VI Opolskich Targach Organizacji Pozarządowych.

Bywają nazywane trzecim sektorem, obok sektora publicznego (władz, administracji publicznej) i rynkowego (biznesu, przedsiębiorczości).

W odróżnieniu od organów publicznych, a podobnie jak biznes - są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli, ale - w odróżnieniu od biznesu, a podobnie jak władze publiczne - działają w interesie publicznym, a nie prywatnym.

Organizacje pozarządowe na Opolszczyźnie

Na Opolszczyźnie działa około 2500 organizacji pozarządowych, m.in. na rzecz dzieci, seniorów, niepełnosprawnych, środowisk wiejskich,rozwoju sportu, kultury.
Izabela Podobińska z urzędu marszałkowskiego w Opolu mówi, że trzeci sektor uzupełnia zadania realizowane przez służby publiczne.

- Organizacje tworzą się tam, gdzie powstaje zapotrzebowanie społeczne na taką działalność - mówi Izabela Podobińska. - Są finansowane przez samorząd w formie dotacji oraz wspierane patronatami, udostępnianiem sal, organizowaniem spotkań czy właśnie targów. Podczas sobotnich targów Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego nagrodził wyróżniające się w 2013 roku opolskie NGO Opolskimi Niezapominajkami.

Pierwsze miejsce ex-aequo zajęły Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy" działająca jako stowarzyszenie i Opolska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego.

- Naszą rolą jest aktywizowanie mieszkańców terenów wiejskich - tłumaczy Tomasz Paluch, prezes LGD Dolina Stobrawy. - Robimy to m.in. przez udzielanie grantów finansowych na różnorodne projekty realizowane na wsiach.

Dzięki temu na terenie działania tego LGD powstały m.in. wioski tematyczne: np. Maciejów, w którym ks. Dzierżon zakładał pasieki zarodowe, chce rozwijać się wokół miodu, a Bogacica leżąca na terenach objętych Naturą 2000, chce promować swoje łąki i pola. - Ważna jest nie tylko promocja terenów wiejskich, ale danie mieszkańcom szansy na tworzenie nowych miejsc pracy - podkreśla prezes Paluch.

Wyróżnienia w konkursie Opolska Niezapominajka 2013 przyznano Towarzystwu Społeczno- Kulturalnemu Niemców na Śląsku Opolskim oraz Fundacji "Szansa dla niewidomych", która ma oddział w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska