Na Opolszczyźnie nie ma pracy dla 60-latków

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Na Opolszczyźnie dramatycznie szybko przybywa ludzi bez pracy po sześćdziesiątce.
Na Opolszczyźnie dramatycznie szybko przybywa ludzi bez pracy po sześćdziesiątce. Archiwum
Dramatycznie szybko rośnie bezrobocie wśród starszych mieszkańców województwa opolskiego.

- Jesteśmy zbyt młodzi, by iść na emeryturę, i już za starzy, aby pracować - mówi ze smutkiem pan Włodzimierz, 60-latek z Kędzierzyna-Koźla. Jest bezrobotny od dwóch lat, od roku nie ma już prawa do zasiłku. Żyje z dorywczych prac i sprzedaży złomu. - Pracowałem wcześniej jako murarz na budowie, ale dziś nie potrzeba już wielu murarzy, bo niewiele się u nas buduje. A jeśli już kogoś przyjmują, to wolą młodych, żeby szybciej zasuwali z kielnią i taczką.

Na Opolszczyźnie dramatycznie szybko przybywa ludzi bez pracy po sześćdziesiątce. Pod koniec 2011 roku było ich 1548. Rok później już 1887, a w grudniu 2013 roku o kolejnych trzysta więcej. Obecnie liczba bezrobotnych w tej kategorii wiekowej sięga już prawie 2,5 tysiąca.

Odsetek ten rośnie, mimo że na Opolszczyźnie bezrobocie spada. Osoby w wieku powyżej 60 lat jeszcze trzy lata temu stanowiły trzy procent wszystkich poszukujących pracy, a dziś już sześć procent. Na rynku pracy przegrywają rywalizację z młodszymi.

W opolskich pośredniakach w praktyce nie ma pracy dla ludzi zbliżających się do wieku emerytalnego.

- Przed chwilą był u mnie znajomy w wieku 60 lat. I też mi mówił, że ma problem ze znalezieniem pracy - usłyszeliśmy wczoraj od Jacka Suskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Trzeba sobie to powiedzieć szczerze, że pracodawcy nie chcą takich osób zatrudniać.Problem jest już ze znalezieniem pracy dla osób powyżej 50. roku życia, a co dopiero powyżej sześćdziesiątki...

- Zwiększenie liczby bezrobotnych po 60. roku życia jest konsekwencją wydłużenia wieku emerytalnego i likwidacji wcześniejszych emerytur - mówi wprost prof. Krystyna Iglicka-Okólska, demograf z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. - Pracodawcy preferują ludzi młodych. Wydłużenie wieku emerytalnego i pozostawienie sześćdziesięciolatków na rynku pracy z nadzieją, że sobie poradzą, było więc błędem.

Ci nieco młodsi też nie mają lekko. Opolanie w wieku od 55 do 59 lat jeszcze trzy lata temu stanowili zaledwie 8 procent wszystkich bezrobotnych w regionie. Dziś ten odsetek przekracza już 13 procent.
Obdzwoniliśmy wczoraj kilka powiatowych urzędów pracy na Opolszczyźnie z pytaniem, czy mają oferty dla osób starszych.

Pracownicy PUP-ów tłumaczyli najpierw, że w wystawianych na tablicach ofertach nie można ograniczać wieku potencjalnego przyszłego pracownika, ale po dłuższych rozmowach przyznawali, że nie bardzo jest co zaoferować osobom w wieku 60+.

- Mamy staże dla osób, które skończyły pięćdziesiąt lat, i pracodawcy korzystają z tej formy wsparcia. Ale rzadko się zdarza, by takie osoby były potem zatrudniane na stałe - przyznaje Jolanta Sado, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku.

Właściciele firm nie chcą przyjmować do pracy starszych. - Osoby po sześćdziesiątce najczęściej nie umieją obsługiwać komputerów, w związku z czym radzą sobie na rynku pracy dużo gorzej.

Ponadto zatrudnienie takiej osoby wiąże się z faktem, że za niedługo wejdzie w okres ochronny i nie będzie można jej zwolnić. Dlatego ja takich osób w ogóle nie zatrudniam - mówi nam jeden z opolskich przedsiębiorców z branży handlowej.

Na aktywizację zawodową bezrobotnych Opolszczyzna dostanie w tym roku 83 miliony złotych, tj. o 9 mln więcej niż w 2014 roku.

Pieniądze te pójdą na szkolenia, roboty publiczne, dotacje, a najwięcej na staże - od 35 do 40 procent całej kwoty. Przeznaczone będą przede wszystkim dla osób starszych. - Bezrobotni w wieku powyżej 60. roku życia mogą np. korzystać z dofinansowania wynagrodzeń - tłumaczy Małgorzata Kulesza z PUP w Głuczycach. - Urząd pracy finansuje 50 procent minimalnego wynagrodzenia przez 24 miesiące pod warunkiem, że firma zatrudni bezrobotnego na minimum trzy lata.

Taka forma wsparcia funkcjonowała w Głubczycach w zeszłym roku, w tym dopiero ma ruszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska