Na Opolszczyźnie oszuści sięgają po najwyższe kredyty, podszywając się pod inne osoby. Jak zastrzec dokumenty?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Warto natychmiast zastrzegać dokumenty zgubione lub skradzione
Warto natychmiast zastrzegać dokumenty zgubione lub skradzione Archiwum/123RF
43 razy w ciągu 3 miesięcy banki zablokowały próby wzięcia kredytu na jakiegoś mieszkańca Opolszczyzny. Przestępcy wykorzystywali do tego utracone dokumenty lub uzyskane nielegalnie dane osobowe.

Według danych Związku Banków Polskich od kwietnia do czerwca tego roku przestępcy 43 razy podszywali się pod mieszkańców województwa opolskiego, aby wziąć na nich kredyt bankowy, przywłaszczając sobie jednocześnie pieniądze z kredytu. Kredytu nie udzielono, bo bank zorientował się w oszustwie.

Ile razy udało się kogoś wpuścić w kredyt, tego banki nie ujawniają.

Jak wynika ze statystyki, zagrożenie tego rodzaju przestępczością jest na Opolszczyźnie stosunkowo niskie (w województwie mazowieckim było 356 takich prób). U nas jednak podejmowane są próby wyłudzenia najwyższych pożyczek bankowych. W II kwartale tego roku ktoś chciał zaciągnąć na ofiarę z naszego regionu milion kredytu, w innych przypadkach występowano o kwoty 570, 310 i 300 tysięcy złotych. Średni wyłudzany kredyt na Opolszczyźnie wynosił 27 tysięcy.
Bankom udaje się skutecznie walczyć z oszustwami dzięki komputerowemu systemowi „Dokumenty zastrzeżone”. Właściciel skradzionego lub zgubionego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy powinien niezwłocznie zgłosić to do systemu, z którego korzystają wszystkie banki w Polsce w ramach sprawdzania wniosku kredytowego. Na zastrzeżony dokument już nikt nigdy nie dostanie kredytu, nawet prawdziwy właściciel, który go odzyska.

Zastrzeganie jest skuteczne

Polacy nauczyli się zastrzegać swoje dokumenty. Dziennie średnio robi to obecnie prawie pół tysiąca osób. Obecnie w systemie jest ok. 2,4 mln różnych dokumentów. W efekcie liczba przypadków przestępstw posługiwania się cudzymi danymi spadła z 33 tysięcy w roku 2005 do 4,5 tysiąca w roku 2022, w całym kraju. W tym samym okresie dwukrotnie spadła liczba stwierdzonych przypadków podrobienia cudzego dokumentu.

– W ostatnich pięciu latach regularnie rośnie liczba zablokowanych prób wyłudzeń. Na pierwszy rzut oka jest to tendencja niebezpieczna, ale należy to rozpatrywać jednocześnie z widoczną w tym samym okresie wysoką liczbą zastrzeganych dokumentów oraz niskimi, łącznymi kwotami prób wyłudzeń. W tym kontekście są to dane bardzo pozytywne. Wraz ze wzrostem świadomości Polaków o potrzebie jak najszybszego zastrzegania utraconych dokumentów, skuteczność całego systemu antyfraudowego w polskich bankach wyraźnie rośnie – komentuje Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Jak zastrzec dokumenty w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

  • Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym swojego banku lub w dowolnym banku, przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  • W przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży, konieczne jest zgłoszenie przestępstwa policji.
  • Konieczne jest także zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.
  • Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska