Na Opolszczyźnie przyszłe mamy wypełnią ankietę na temat oczekiwań w czasie porodu

Redakcja
O tym, jak sobie wyobraża poród, przyszła mama Iwona Morawska rozmawiała z położną Ewą Janiuk.
O tym, jak sobie wyobraża poród, przyszła mama Iwona Morawska rozmawiała z położną Ewą Janiuk. Paweł Stauffer
Przyszłe mamy mogą już wypełniać specjalną ankietę, na podstawie której szpital powinien spełnić ich oczekiwania w czasie porodu.

Ankietę można pobrać ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, który patronuje temu pomysłowi. Natomiast jego inicjatorką i autorką ankiety jest dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka, położna i pedagog z Uniwersytetu Opolskiego, prywatnie mama trojga dzieci.

Ankiety należy szukać pod adresem www.dobryporod.opolskie.pl. Składa się ona z 2 części.

- Pierwsza ma charakter ogólny, pytania dotyczą predyspozycji psychospołecznych przyszłej mamy - wyjaśnia Emilia Lichtenberg-Kokoszka. - Dopiero potem program komputerowy automatycznie przetworzy jej odpowiedzi i określi, czego ona oczekuje w czasie porodu. Np. wykaże, czy chce rodzić sama, czy oczekuje towarzystwa. Czy zamierza samodzielnie decydować o przebiegu porodu, czy też chce się całkowicie zdać na lekarza i położną.

Potem ciężarna taką ankietę będzie mogła wydrukować, a gdy już zgłosi się do porodu - przekaże ją personelowi szpitala. W zakładce jest dostępny również test dla osoby towarzyszącej. Na stronie znajdziemy też wykaz szpitali i położnych, które biorą udział w programie Indywidualizacja Opieki Okołoporodowej (to oficjalna nazwa).

Do tej pory zgłosiło się do niego 7 placówek: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz szpitale w Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Op., Namysłowie, Kluczborku, Nysie i Brzegu.

- Program dopiero ruszył, ale jestem umówiona w opolskim centrum, że gdy zgłosi się pięć pierwszych kobiet z ankietą, to ja wtedy też się pojawię i wszystko dokładnie wytłumaczę - zapewnia pani Emilia. - Na 30 września jestem umówiona na szkolenie w szpitalu w Strzelcach, a na początek października w Brzegu. Chodzi o to, by w szpitalach ankieta nikogo nie zaskoczyła.

W programie uczestniczy m.in. Zakład Usług Położniczo-Pielęgniarskich „Zdrowa Rodzina” w Opolu.

- Już jedno szkolenie, w którym wzięło udział 25 pielęgniarek, mamy za sobą - podkreśla Ewa Janiuk, szefowa zakładu. - Chcemy, by przyszła mama, przychodząc na pierwszą wizytę do poradni w POZ, była informowana o tej idei. Pomożemy jej też w wypełnieniu ankiety.

Obecnie ciężarne powinny wypełniać wspólnie z ginekologiem plan porodu.

- Chodzi o to, żeby i ten plan, i ankieta wzajemnie się uzupełniały, a nie jedno sobie, drugie sobie - dodaje Ewa Janiuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska