Na PMWSZ w Opolu będą kształcić dietetyków

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W nowym roku akademickim rektor PMWSZ będzie wręczał symboliczne indeksy studentom nowych kierunków i stopni.
W nowym roku akademickim rektor PMWSZ będzie wręczał symboliczne indeksy studentom nowych kierunków i stopni. archuwum/Paweł Stauffer[O]
Uczelnia medyczna właśnie dostała zgodę na uruchomienie nowego kierunku. Może na niego przyjąć 60 studentów na studia stacjonarne i tyle samo na niestacjonarne.

Rekrutacja elektroniczna rozpoczyna się za niecały miesiąc - taka informacja z wykazem koniecznych do złożenia dokumentów pojawiła się na facebookowym fanpejdżu nowego instytutu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Uczelnia właśnie dostała zgodę z ministerstwa na uruchomienie kolejnego kierunku studiów licencjackich - dietetyki.

Pierwsi studenci rozpoczną na nim zajęcia w październiku tego roku. Uczelnia może przyjąć 60 osób na studia stacjonarne i tyle samo na niestacjonarne.

- Nowy kierunek wzbogaca ofertę naszej uczelni w zakresie nauk medycznych, bo wszyscy widzimy, jak potrzebni są dietetycy na rynku pracy. W szpitalach jest wręcz obowiązek zatrudniania dietetyków, wymuszony przez fundusz zdrowia - wyjaśnia dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu.

Absolwenci tego kierunku mogą też pracować w innych placówkach zdrowia, uzdrowiskach, klubach sportowych czy prowadzić prywatną działalność.

Studiujący ten kierunek na opolskiej uczelni będą mogli wybierać dwie specjalizacje:dietetykę kliniczną i dietetykę w sporcie i rekreacji. Praktyki będą odbywały się w szpitalach i innych opolskich placówkach, m.in. w Środowiskowym Domu Samopomocy Magnolia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, klubach fitness, sportowych, prywatnym uzdrowisku w Solcu-Zdroju.
- W programie nauczania pojawią się przedmioty z zakresu chemii czy technologii żywienia, ale także z komunikacji oraz elementów coachingu, bo chcemy naszym absolwentom dać jak największy bagaż umiejętności, aby mogli pracować też jako trenerzy osobiści i potrafili współpracować z różnego rodzaju pacjentami, także tymi, których trudno przekonać do zmiany nawyków żywieniowych - dodaje rektor Tomasz Halski.

W ocenie rektora studiowaniem dietetyki będą interesowały się także osoby, które już pracują lub studiują na innych kierunkach, a które chcą poszerzyć swoje kompetencje zawodowe. Z myślą o nich opolska uczelnia przygotowała dużą liczbę miejsc na studiach niestacjonarnych, a na stacjonarnych deklaruje pomoc przy indywidualnej organizacji zajęć.

Do uruchomienia dietetyki PMWSZ przygotowywała się od kilku lat. Między innymi z myślą o tym na uczelni pojawiły się nowe panie prorektor - dr n. med. Magdalena Golachowska, która prowadzi badania z zakresu dietetyki, oraz dr Krystyna Brzozowska, absolwentka studiów podyplomowych z dietetyki.

- Do prowadzenia zajęć udało nam się także ściągnąć innych fachowców, którzy robią badania z zakresu dietetyki - dodaje rektor.

W październiku oprócz studiów licencjackich z dietetyki opolska uczelnia medyczna uruchomi też studia magisterskie z położnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska