Na PMWSZ w Opolu dawali przepisy dla młodych naukowców

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wykłady, dyskusje, warsztaty i szkolenia wypełniły program tegorocznej III Międzynarodowej Konferencji „Pulsu Uczelni”, czasopisma naukowego wydawanego przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu.
Wykłady, dyskusje, warsztaty i szkolenia wypełniły program tegorocznej III Międzynarodowej Konferencji „Pulsu Uczelni”, czasopisma naukowego wydawanego przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu. Fot. Sławomir Mielnik [O]
Badania naukowe i ich finansowanie to główny temat konferencji. Wiedzą dzielą się naukowcy z USA, Holandii, Grecji czy Białorusi.

Mamy dziś na sali blisko trzysta osób, studentów, doktorantów, młodych naukowców, z rożnych ośrodków akademickich z całej Polski, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką konferencji - mówiła w czwartek dr hab. n. med. Donata Kurpas, przewodnicząca komitetu naukowego III Międzynarodowej Konferencji „Pulsu Uczelni” i redaktor naczelna czasopisma. - W tym roku koncentrujemy się na prowadzeniu badań naukowych i ich finansowaniu. Mówimy o tym, jakie są źródła finansowania dla młodych i tych już bardziej doświadczonych naukowców. Rozmawiamy też o wykorzystaniu badań naukowych w gospodarce.

Wykłady, warsztaty, dyskusje i szkolenia wypełniły program dwudniowej konferencji, której prelegentami byli wykładowcy z USA, z Holandii, Grecji i Białorusi oraz Polacy, m.in. przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Pochodzący z Bielska-Białej prof. Jacek Kozieł z Iowa State University w USA mówił o strategiach pisania podań o dotacje badań dla młodych pracowników nauki z perspektywy amerykańskiego uniwersytetu publicznego.

- Przyjechałem tu dzięki Fundacji Fulbrighta, która ma bardzo dużo dobrych programów dla studentów, doktorantów i młodych naukowców, dlatego gorąco zachęcam do skorzystania z licznych możliwości, np. zrealizowania części swoich badań na jakimś porządnym amerykańskim uniwersytecie. To może być trampolina do rozwoju, tak jak było w moim przypadku - mówił badacz „odorów”.

Dr hab. Artur Jerzy Badyda (dr hab. n. tech., adiunkt Politechniki Warszawskiej) współpracujący z funduszami kapitałowymi, które inwestują w innowacyjne przedsięwzięcia, mówił o metodach komercjalizacji wyników badań (wprowadzenia produktu czy usługi do gospodarki) właśnie w taki sposób. - Naukowcy nie byli dotychczas znaczącą grupą, która aplikuje o to takie wsparcie, ale mocny nacisk na wdrażanie badań do gospodarki wymusza konieczność sięgania po różne źródła finansowania - mówił.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska