Na poligonie w Winowie i w koszarach logistyków ćwiczyli...

  Na poligonie w Winowie i w koszarach logistyków ćwiczyli żołnierze Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ćwiczenie Margonit-18 na poligonie w Winowie.
  1/32
  przejdź do galerii

  Ćwiczenie Margonit-18 na poligonie w Winowie. ©Kpt. Piotr Płuciennik, st. chor. szt. Cezary Popko, mł. chor. Dariusz Rogowicz

  Na bazie obiektów szkoleniowych 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przeprowadzono ćwiczenie pod kryptonimem Margonit-18, sprawdzające przygotowanie działań w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej.
  - Zasadniczym celem ćwiczenia było doskonalenie procedur i czynności obowiązujących w ramach planowania, organizowania i realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia logistycznego sił wydzielanych do Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej w 2019 roku oraz sprawdzenie stopnia przygotowania obsady komponentów do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem - informuje kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

  Manewry miały miejsce w trzech lokalizacjach: w koszarach 10. Brygady Logistycznej w Opolu, w koszarach 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach oraz na poligonie w Winowie.

  Głównymi ćwiczącymi był personel z jednostek Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wydzielany do Dowództwa Operacji Unii Europejskiej, Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego, żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej tworzący Narodowy Element Wsparcia, Pododdział Operacji Portowych, Pluton transportu MPS, Pododdział Regulacji Ruchu z 2 Kompanii Regulacji Ruchu z Oleśnicy oraz Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk na Teatrze.

  Zadaniem logistyków było zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej oraz przygotowanie infrastruktury do przyjęcia sił głównych, mających ustabilizować sytuację w regionie.

  Żołnierze, oprócz zadań taktycznych i logistycznych, musieli odpierać ataki na konwoje i bazy materiałowe oraz na bieżąco rozwiązywać nietypowe sytuacje jak na przykład podejmowanie rokowań z manifestującą ludnością cywilną.

  Ćwiczących oceniał zespół pod kierownictwem szefa Szefostwa Planowania Logistycznego IWsp SZ pułkownika Witolda Bartoszka, a z ramienia 10. Opolskiej Brygady Logistycznej podpułkownik Dominik Bech z wyznaczonymi oficerami kierownictwa ćwiczenia.

  OPOLSKIE INFO - 05.10.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Wideo