Na poligonie w Winowie i w koszarach logistyków ćwiczyli...

  Na poligonie w Winowie i w koszarach logistyków ćwiczyli żołnierze Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ćwiczenie Margonit-18 na poligonie w Winowie.
  1/32
  przejdź do galerii

  Ćwiczenie Margonit-18 na poligonie w Winowie. ©Kpt. Piotr Płuciennik, st. chor. szt. Cezary Popko, mł. chor. Dariusz Rogowicz

  Na bazie obiektów szkoleniowych 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przeprowadzono ćwiczenie pod kryptonimem Margonit-18, sprawdzające przygotowanie działań w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej.
  - Zasadniczym celem ćwiczenia było doskonalenie procedur i czynności obowiązujących w ramach planowania, organizowania i realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia logistycznego sił wydzielanych do Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej w 2019 roku oraz sprawdzenie stopnia przygotowania obsady komponentów do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem - informuje kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

  Manewry miały miejsce w trzech lokalizacjach: w koszarach 10. Brygady Logistycznej w Opolu, w koszarach 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach oraz na poligonie w Winowie.

  Głównymi ćwiczącymi był personel z jednostek Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wydzielany do Dowództwa Operacji Unii Europejskiej, Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego, żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej tworzący Narodowy Element Wsparcia, Pododdział Operacji Portowych, Pluton transportu MPS, Pododdział Regulacji Ruchu z 2 Kompanii Regulacji Ruchu z Oleśnicy oraz Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk na Teatrze.

  Zadaniem logistyków było zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej oraz przygotowanie infrastruktury do przyjęcia sił głównych, mających ustabilizować sytuację w regionie.

  Żołnierze, oprócz zadań taktycznych i logistycznych, musieli odpierać ataki na konwoje i bazy materiałowe oraz na bieżąco rozwiązywać nietypowe sytuacje jak na przykład podejmowanie rokowań z manifestującą ludnością cywilną.

  Ćwiczących oceniał zespół pod kierownictwem szefa Szefostwa Planowania Logistycznego IWsp SZ pułkownika Witolda Bartoszka, a z ramienia 10. Opolskiej Brygady Logistycznej podpułkownik Dominik Bech z wyznaczonymi oficerami kierownictwa ćwiczenia.

  OPOLSKIE INFO - 05.10.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo