MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Opolskiej powstanie centrum metrologii. Skorzysta na tym przemysł

Marcin Żukowski
Centrum metrologii pozwoli m.in. na realizację doktoratów wdrożeniowych - tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc.
Centrum metrologii pozwoli m.in. na realizację doktoratów wdrożeniowych - tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc. Archiwum
Politechnika Opolska zbuduje nowoczesne centrum metrologii przemysłowej, które pomoże w rozwiązywaniu problemów w przemyśle. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało zielone światło.

- Metrologia przemysłowa, czyli nowoczesne metody pomiaru. Politechnika Opolska buduje swoją specjalizację i rozwija się właśnie w pomiarach przemysłowych, pomiarach na liniach produkcyjnych. To jest technologia, która w tej chwili jest bardzo mocno potrzebna, bo wiemy jak precyzja w produkcji jest ważna. Tam mają być prowadzone badania nad nowymi rozwiązaniami, abyśmy mogli wdrażać je w przemyśle – tłumaczy prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Centrum metrologii przemysłowej ma powstać na terenie pierwszego kampusu Politechniki Opolskiej, na osiedlu Armii Krajowej, w miejscu dotychczasowej stołówki studenckiej.

- Stołówka zostanie zupełnie rozebrana i w tym miejscu powstanie bardzo nowoczesne centrum metrologii przemysłowej – mówi prof. Marcin Lorenc.

Mające powstać zaplecze będzie służyło zarówno pracy naukowej, jak i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, firmami z Opolszczyzny i nie tylko. Co ważne, centrum pozwoli na realizację doktoratów wdrożeniowych.

- Zapraszamy do współpracy przedsiębiorstwa, które wydelegują osoby z zadaniem rozwiązania konkretnego problemu występującego w przedsiębiorstwie. Z jednej strony firma ma rozwiązany problem, z drugiej osoba we współpracy z naszymi naukowcami uzyskuje doktorat. Wszystkie strony są zadowolone, a nasz przemysł się rozwija – wyjaśnia prof. Marcin Lorenc.

Projekt będzie finansowany z pieniędzy unijnych w porozumieniu z marszałkiem województwa opolskiego. Koszt inwestycji to ponad 10 mln euro. Uczelnia otrzymała pozytywną weryfikację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Mamy projekt, mamy pozwolenia na realizację tej inwestycji. Teraz czekamy tylko na decyzję o finansowaniu i możemy ogłaszać przetargi i realizować tę inwestycję – tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska